НачалоПолитикаПарламентът отхвърли Референдума за еврото на Румен Радев и овъртоли отново ПП...

Парламентът отхвърли Референдума за еврото на Румен Радев и овъртоли отново ПП и ДБ с Прасето и Тиквата!

Последвай Bnews.bg в

Днес парламентът отхвърли референдума за Еврото на Румен Радев, който бе протакан половин година от Наталия Киселова и депутатите, за да се обезсмисли напълно. ГЕРБ и хитрецът Борисов постигнаха целта си, за да накара глупавите градски либерали от ППДБ да гласуват с него и Пеевски и още малко да удължи агонията на правителството, срещу което протестират обединени стотици хиляди българи по площадите. Гласуването бе форсирано единствено с пиар цел от Борисов, за да вкара в общия кюп ПеПетата, които участват в протестите за оставка на властта. Това веднага доведе до катаклизми в тяхната формация, която и без това се стопява.

Бойко Борисов побърза да се похвали най-безсрамно с “успеха” или със схемата, в която вкара традиционните си клиенти ПеПетата.

Напускам позицията на председател на Контролния съвет на „Продължаваме промяната“ – крайно разочарован и омерзен, обяви Александър Русанов във Фейсбук. Пред БТА той потвърдил, че напуска поста, както и партията.

„Прекрасната фасада, зад която се крият подмолни цели, не е и никога няма да бъде дом на борбата за чиста и свята република!“, написа Русанов.

„От години твърдим, че се борим с прасето и тиквата, а днес гласуваме заедно с тях, в разгара на най-големите протести от 35 години – това е обида към всички хора, които излязоха по улиците последните дни!“, посочва той. Към поста си Русанов прилага и снимка от гласуването днес в пленарна зала на предложението на президента Румен Радев за произвеждане на национален референдум за въвеждане на еврото през 2026 година.

По-рано днес с 81 гласа „за“, 135 „против“ и трима въздържали се парламентът отхвърли предложението на президента Румен Радев за национален референдум с въпрос: „Съгласни ли сте България да въведе европейската валута „евро“ през 2026 година?“. Срещу произвеждането на такова допитване гласуваха от ГЕРБ-СДС, „Продължаваме промяната – Демократична България“, „ДПС – Ново начало“, „БСП – Обединена левица“ и един депутат от „Алианс за права и свободи“.

Те са демократи. Те мислят за хората. Морга. Политическа морга на наша издръжка.

Соня Момчилова

Наделянчето се прави на малка флейта!
Разпределила искането на Радев за референдум за дата на въвеждане на еврото на 4 комисии!
Ясно е, че няма време за референдум !
Ще прекратят процедурата в парламата на 14.01.2026 с мотива, че вече сме въвели еврото и референдума е без предмет!

Иван Петров

Има една приказка: „Кьорав карти не играе“. Борисов и Пеевски направиха хитър ход, на който опозицията се върза. Вкараха в залата предложение за референдум за еврото – тема, за която няма нито мнозинство в парламента, нито време за провеждане, а според повечето юристи противоречи и на основния закон на страната.

Пълна димка, която обаче се оказа напълно достатъчна, за да започнат няколко души от „Възраждане“, МЕЧ и ППДБ да се обиждат взаимно. В крайна сметка това няма особено значение.

Ако Борисов и Пеевски мислят, че проблемите им с пълните площади могат да се решат с някакъв смотан скандал в опозицията, жестоко се лъжат. Това време отмина. Доскоро наистина минаваше номерът с деленето, но днес вече е ясно: няма значение дали си за еврото или за лева. Важно е да ги имаш в картата или в джоба – а не държавата да ти ги взема, за да поддържа олигархия и раздута администрация.

Ивелин Николов

Рая Назарян е пуснала предложението на президента за референдум за еврото. Хитър тактически ход на Бойко и упралвяващите, който искаше да представи протестите като такива против еврото, а ГЕРБ като защитник на еврото.

Сега заради еврото се налага про-европейските сили да подкрепят Борисов и действително той ще излезе защитник на евроатлантизма.

Макар да е хитър ход, не мисля, че ще пожъне голям успех. ГЕРБ ще отхвърли референдума с ДПС и ППДБ (може би и БСП и ИТН) и просто ще се затвърдят позициите. За Радев не е минус, че иска референдума. Дори да не са против еврото, много хора са „за“ референдума и отвратени от опорочения, сенчест процес.

Така че тези ходове, каквито и да са, няма да променят общо нещата.

Един малко по-смел ход би било да подаде оставка и да поиска сега ново мнозинство с ППДБ да спасят еврото. Те ще са в ужасна позиция и не се знае какво ще стане.

По принцип има и един дълбок, страхотен ход, който Борисов може да предприеме – да пусне референдума, оставка и да го яхне. Отлага еврото, пуска референдум и става гарант, че ще следва волята на народа. Може да стане брутален хаос в държавата, но той да канализира случващото се. Това, разбира се, няма да стане, но е забавно да го помислим.

Виктор Блъсков

Видимият мотив на Борисов с хода на Рая Назарян да разпореди разглеждане на предложението на президента за референдум е популиски.“ Съобразявам се с народа си“ – крещи Борисов. „Народът не иска бюджета – оттеглям го. Народът иска референдум – внасям го. Киселова не е ГЕРБ и тогава аз бях с вързани ръце.“
Долу- горе това казва Спасителят български.
НО има и невидим мотив – жесток, арогантен, егоцентричен.Борисов знае, че недоволството е достигнало критични граници. С или без ПП ДБ протести ще има.Целта е да падне правителството и нови избори защото с всеки следващ ден Пеевски изсмуква човешки ресурс от ГЕРБ. Времето гарантира на Пеевски бъдещо мажоритарно присъствие в НС и стопяване на ГЕРБ. Борисов играе ходовете си чрез ПП ДБ. Дали пък сам не е организирал агитките на 1 декември? Защо щорите на разбитият офис на ГЕРБ точно в деня на протеста не бяха свалени?
Знае Борисов че ще има още протести и от сега залага бъдещото си участие в изборите. От една страна се явява разбирач на българската душа и спасител, от друга се разграничава от ПП ДБ. Иска еврозоната защото такива са нарежданията от Брюксел, но и не я иска заради контрола. Заиграва се с противниците на еврото за да си гарантира избиратели. Залага условия за РАЗДЕЛЕНИЕ на протестиращите и вероятни сблъсъци. “ За“ и ‘против“ еврото са конфликтни граници в общественото съзнание.Другата тема е Русия. С малко усилия и провокации / като на 1 декември/ може да се стигне до сериозни последици и то без участието на жандармерията. Ако свалянето на правителството е обща тема, то България в еврозоната или не, европейска България или не са вривоопасни и със сигурност ще доведат до конфликт и разделение. Борисов драматично ще се измъкне от хватката на Пеевски и Росенчо ще подаде оставка. Борисов ще е натрупал актив с оттеглянето на бюджета и ще е спасител на българския лев заради волята на народа. И пак ще управлява.
Врагът на Борисов е Пеевски. Ходовете на Борисов никога не са били рицарски. Той не влиза в открит бой защото има черни сенки в миналото си, за които със сигурност има доказателства. Ходовете му са скрити и непочтени за сметка на на другите. Целта винаги е една- да спаси кожата си.
И сега е така – разделяй и владей.

Румяна Ченалова

Управляващите щели да пускат инициативата на Президента за референдум да се разгледа в парламента.

Точно сега. Колко удобно.

Това е колкото прозрачен ход, толкова и отчаян. Прозрачен и отчаян опит да поставят ППДБ в трудна ситуация, в която те са принудени, поради собствената си позиция по темата, да гласуват с управляващите. И така да си компрометират протестната позиция.

Очевидно това не се прави защото Пеевски и неговата наложница (Борисов) искат наистина да се проведе референдум. Затова и макар моята позиция да е принципно „за“ такъв референдум и „против“ присъединяване към еврозоната, не изпитвам никакво въодушевление от този ход на властта.

ППДБ имат много лесен начин да излязат от тази „трудна“ ситуация. Просто трябва да ескалират. Да кажат, че няма да влизат в зала и няма да участват в никакви гласувания, докато не се внесе за гласуване оставката на правителството. Точка.

Но не е случайно, че властта се опитва точно по този начин да субверсира протестната им позиция. Техният карго култ про-европеизъм си остава Ахилесовата им пета и именно това през последните години ги правеше неефективна опозиция на Пеевски и Борисов.

Еврото не е заплаха за Пеевски, не е заплаха и която и да е институция на ЕС. Още по-малко за Борисов, който се снима и прегръща с президента на Европейската комисия всеки път когато дойде в България.

Пеевски всъщност толкова успешно влезе в роля на про-европейски и атлантически политик, че дори ППДБ го хвалеха за това като техен „партньор“ в коването на нова, предполагам много „по-европейска“ конституция. И вижте къде свърши всичко това. Надявам се поне някакъв урок е научен.

„Европейският път“ на България може да значи много неща за различни хора. Но трябва най-накрая да се съгласим какво НЕ трябва да значи. НЕ трябва да значи безкритично пляскане като дресирани тюлени на всичко което „идва от Европата“ и всичко което има „одобрението“ на Брюксел или Франкфурт.

За някои хора това още е трудна идея за осмисляне, но „европейците“ също могат да грешат. В конкретната имплементация на идеята за обща валута, например. Няма нищо страшно в това, стига грешките да се осъзнават и поправят. Ние също сме европейци, ние също грешим, както виждаме много добре напоследък.

Георги Вулджев

Мария Алексиева
Мария Алексиева
Мария Алексиева е журналист с над 15 години опит в разследващата и социалната тематика. Кариерата ѝ започва през 2008 г. като репортер в регионална телевизия, а по-късно се специализира в политическите разследвания и документални репортажи. През годините работи по десетки ключови теми, свързани с обществен интерес и прозрачност. През 2021 г. Мария се присъединява към bnews.bg, където и до днес е част от екипа на разследващите журналисти.

За да следите новините и коментарите в реално време, абонирайте се за нашите канали ето тук👇

Прочетете още

Извънредно! МВР вика на разпит Пеевски по текущо разследване за убийство и рекет!

Това, че Делян Пеевски има имунитет и чадър от слугите му в Сарафатурата не пречи на МВР и ДАНС да го привикат на разпит...

Кметът на Стара Загора обори всички интриги за ГЕРБ и Румен Радев!

Един най-успешните кметове на ГЕРБ и в България Живко Тодоров направи смешни всички интриги, които плъзнаха след общата му поява за 3 март с...

Епичен провал или епичен бърз успех! Как хазартът на Тръмп в Иран се обърна срещу него!

„Не знаем какво се случва или защо правим това“: как хазартът на Тръмп с Иран се обърна срещу него. „Доналд Тръмп е сложен човек с...

6 Коментари

  1. Задачка-закачка?!

    Член ли е лицето “президент” на България Румен Радев на масонска секта” Слънце ориент”?!
    Втора степен ли?!
    Вярно ли е, че членство втора степен в масонски секти е свързано с по- специални неща, като например “специални” отношения с малки, малолетни момченца?!
    Вярно ли е?!

  2. Не само на тиквата и прасето!
    Вън на цялата сган от последните 36 години!
    Включително- вън и на тримореца радев със скопения юмрук!
    Вън на всички политически курви и проститутки бе!
    Радев, мекотело скопено- бегай си у сектата!
    Тия олигофрени мое да измамиш!
    Но мен- не!
    Кастрат!
    Тепърва шебеците ше те опознават!!!

  3. И мунчовите гъзолизци нека най-после проумеят, че и членовете, и избирателите на ПП и ДБ са преди всичко с антипутинска и антируска позиция, те обичат Украйна и мразят до смърт рашизма.Няма как да подкрепят путинска подлога като мунчо.Идиоти са, че се доверяват на същества като Кокорчо и Свирчев, но са антипутинисти и това е определящото при тях.И затова са толкова мразени от русоробската сган.Така че протестиращите днес нямат нищо общо с мунчо, който по най-гнусен начин се залепи за тях.

  4. Идеята за тоя референдум беше на един умен пич от „Афера“ Филип Антонов, която беше приета от Шиши и Тиквата и те я реализираха перфектно.Видя се как мунчо забрани на своите Копринки да ходят в НС и се отказа от собствения си референдум, получи един як ритник в путинския задник, беше превърнат на чучело и се видя, че зад него са само идиотите от Израждане и Величие, а хилядите млади хора от софийския протест му го нахехндриха, защото мразят не само двете прасета, но и него.

  5. Златен ден за ППДБ!Избраха Европа пред путинския плъх мунчо, който е имал. свой агент и в ПП, някаква отрепка.Парламентът превърна мунчо в секс кукла, с която хората се забавляват.ППДБ трябва да бягат от мунчо като от чумав, за да не ги свързват хората с него.

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Въведете вашия коментар!
Въведете вашето име тук

spot_img

Последни

Извънредно! МВР вика на разпит Пеевски по текущо разследване за убийство и рекет!

Това, че Делян Пеевски има имунитет и чадър от...

Кметът на Стара Загора обори всички интриги за ГЕРБ и Румен Радев!

Един най-успешните кметове на ГЕРБ и в България Живко...

Епичен провал или епичен бърз успех! Как хазартът на Тръмп в Иран се обърна срещу него!

„Не знаем какво се случва или защо правим това“:...

Васил Терзиев размаза “Прасето” Дидо Фалита и го принизи до пернато: “Гладна кокошка просо сънува!”

Пеевски пак изпадна в дива свинска ярост, след като...

Не пропускай

Извънредно! МВР вика на разпит Пеевски по текущо разследване за убийство и рекет!

Това, че Делян Пеевски има имунитет и чадър от...

Кметът на Стара Загора обори всички интриги за ГЕРБ и Румен Радев!

Един най-успешните кметове на ГЕРБ и в България Живко...

Епичен провал или епичен бърз успех! Как хазартът на Тръмп в Иран се обърна срещу него!

„Не знаем какво се случва или защо правим това“:...

Васил Терзиев размаза “Прасето” Дидо Фалита и го принизи до пернато: “Гладна кокошка просо сънува!”

Пеевски пак изпадна в дива свинска ярост, след като...

“Четири екзекуции и едно безследно изчезване” с Делян Пеевски

Да не се бърка комедията “Четири сватби и едно...

От „един апартамент и два наема“ до девет имота, 900 хиляди в банка и семейни фирми за милиони!

В предишните части на този материал беше проследено ускореното...

BIRD: Машите на Пеевски Нотариуса и Петьо Еврото държат съдиите и прокурорите по делото КТБ!

Публична тайна е КОЙ бутна и разграби КТБ. Цялата...

Прочетете още

Извънредно! МВР вика на разпит Пеевски по текущо разследване за убийство и рекет!

Това, че Делян Пеевски има имунитет и чадър от слугите му в Сарафатурата не пречи на МВР и ДАНС да го привикат на разпит...

Кметът на Стара Загора обори всички интриги за ГЕРБ и Румен Радев!

Един най-успешните кметове на ГЕРБ и в България Живко Тодоров направи смешни всички интриги, които плъзнаха след общата му поява за 3 март с...

Епичен провал или епичен бърз успех! Как хазартът на Тръмп в Иран се обърна срещу него!

„Не знаем какво се случва или защо правим това“: как хазартът на Тръмп с Иран се обърна срещу него. „Доналд Тръмп е сложен човек с...