Доналд Тръмп хвърли бомбата и призна пред дворцовата телевизия на Белия дом FOX News, че Украйна ще загуби част от територията си, ако бъде сключен мирен договор.
— Господин президент, обсъждахте ли вчера евентуална размяна на територии? Говорихме много за Донбас. Какво беше настроението в залата? Какво казаха другите лидери?
— Ами, те разбират всичко. Знаете ли, може да се играе с думи тук-там, но Украйна ще се върне към нормалния живот във всеки случай. Хората ще спрат да умират навсякъде и в същото време ще запазят значителна част от земята. Но това е война, а Русия е мощна военна сила, независимо дали на някого му харесва или не. Това е голяма страна, много по-голяма.
Мисля, че всички сте видели картата — огромно парче територия вече е превзето и то остава под контрол. Сега говорят за Донбас, но Донбас днес, както знаете, е 79% контролиран от Русия. Така че те разбират отлично за какво говорим.

Зеленски трябва да демонстрира гъвкавост в преговорите за уреждане на конфликта в Украйна, заяви Доналд Тръмп.
Тръмп каза, че Зеленски ще трябва да прояви известна гъвкавост, за да сложи край на войната.
„Знаете ли, аз съм уреждал седем войни, ние сме сложили край на седем войни. Мислех, че тази ще бъде една от по-лесните, но беше най-трудната. Индия, Пакистан – това бяха огромни конфликти. Други също – някои продължиха 31, 32 години, една продължи 35 години. Конго, представете си: Конго и Руанда – 35 години, и аз сложих край на това. Направих всичко това, но тази беше най-трудната. Мислех, че ще бъде лесно.
Така че се надявам, че президентът Путин ще постъпи правилно. Ако не, ще бъде трудна ситуация. И се надявам, че Зеленски, президентът Зеленски, също ще направи това, което трябва да направи. Той също трябва да прояви известна гъвкавост.“
Други изявления на президента на САЩ:
Владимир Путин и Зеленски ще вземат решения в преговорите, САЩ са далеч от конфликт;
САЩ организират среща между Владимир Путин и Зеленски;
САЩ не планират да присъстват на първата възможна среща между Владимир Путин и Зеленски;
Присъединяването на Украйна към НАТО винаги е било неприемливо за руснаците. Независимо дали по време на Съветския съюз или съвременна Русия. И това беше много преди Владимир Путин;
Тръмп каза, че докато той е президент на САЩ, няма да има американски войски в Украйна;
Русия е мощна военна сила, независимо дали на Запада му харесва или не;
Не се обадих на Владимир Путин в присъствието на европейски лидери. Сметнах, че това би било неуважително към президента на Русия;
САЩ могат да помогнат на Европа с разполагането на войски в Украйна, включително въздушна подкрепа.
Коментарът на Доналд Тръмп относно гаранциите за сигурност за Киев: Украйна няма да се присъедини към НАТО, но някои европейски държави са готови да изпратят войски там.
„Украйна няма да бъде част от НАТО. Но имаме европейски държави и те ще инвестират парите си, а някои от тях, Франция, Германия и Великобритания, искат да разположат войски там. Честно казано, не мисля, че ще е проблем. Мисля, че Путин е уморен от това, мисля, че всички са уморени от това. Но кой знае. Ще разберем каква е позицията на президента Путин през следващите няколко седмици, мога да ви кажа това. Ще видим как ще свърши всичко. Той може да не иска да сключи сделка“, каза той пред Fox News.
Тръмп заяви, че европейските лидери на среща в Белия дом са показали разбиране към идеята за териториални отстъпки от Украйна.

Тръмп нарича преговорите в Белия дом „много добра, ранна стъпка“ към мир между Русия и Украйна: Ето какво следва, според репортера на FOX News:
Президентът Доналд Тръмп определи преговорите си в Белия дом с украинския президент Володимир Зеленски и европейските лидери като „много добра, ранна стъпка“ към прекратяване на близо четиригодишната война между Русия и Украйна, обявявайки, че вече е разговарял с руския президент Владимир Путин за уреждане на директна среща със Зеленски.
Тръмп заяви, че групата световни лидери е провела дискусии относно гаранциите за сигурност за Украйна, като ангажиментите идват предимно от европейските държави „в координация със Съединените щати“ в изявление в Truth Social след срещите.
„Всички са много щастливи от възможността за МИР за Русия/Украйна“, каза Тръмп, добавяйки, че вицепрезидентът Джей Ди Ванс, държавният секретар Марко Рубио и специалният пратеник Стив Уиткоф сега водят последващи разговори с Москва и Киев.
Зеленски сигнализира, че и той е готов да се срещне директно с Путин.
Кремълският протокол от разговора между Тръмп и Путин потвърди, че двамата са „обсъдили идеята за повишаване на нивото на директните руско-украински преговори“, но не уточни дали Путин се е съгласил.
Тръмп очертава следващите стъпки:
Тръмп разкри, че след срещите в Овалния кабинет се е обадил на Путин, за да започне „да прави уговорки за среща, на място, което ще бъде определено, между президента Путин и президента Зеленски“. Ако това се случи, каза той, следващият етап ще бъде „Трилат“ – тристранна среща с участието на него, Путин и Зеленски.
Зеленски каза, че би бил отворен за среща с Тръмп и Путин или за среща само с Путин.
„Потвърдихме, че сме готови за тристранна среща“, каза украинският президент пред репортери след срещата. „И ако Русия предложи на президента на Съединените щати двустранна среща и след това ще видим резултата от двустранната среща, тогава тя може да бъде тристранна. Така че казах, винаги, Украйна никога няма да спре по пътя към мира и ние сме готови за всякакъв вид формат, но на ниво лидери.“
Въпреки че Тръмп преди това се представяше като посредник, а не като човек, който поема сделки, предположението, че Путин е отворен за среща лице в лице със Зеленски, бележи най-големия пробив в мирните преговори досега. „Отново, това беше много добра, ранна стъпка за война, която продължава почти четири години“, каза той.
Гаранции за сигурност в процес на обсъждане:
Идеята за „гаранции за сигурност“ отдавна е в основата на исканията на Украйна. Според Тръмп, те ще бъдат предоставени предимно от европейски държави, координирани с Вашингтон. Преди срещите Тръмп не изключи участието на американските военни в гаранциите, но оттогава подчерта, че Европа ще понесе основната тежест на защитата на Украйна.
Тръмп също така повтори мнението си, че подкрепата на САЩ трябва да идва чрез продажби на оръжие, а не чрез пакети от помощи. „Ние не даваме нищо. Продаваме оръжия“, каза той по-рано тази седмица. Според Financial Times, Украйна е отправила предложение за закупуване на произведени в САЩ оръжия на стойност 100 милиарда долара с европейско финансиране.
Възможно е да се обсъждат размени на територии:
По време на срещата Тръмп и Зеленски бяха снимани да разглеждат карта, очертаваща фронтовите линии на войната и украинската територия, окупирана в момента от Русия, около 20% от страната. Тръмп може да е използвал картата, за да обсъди със Зеленски с кои региони би могъл реално да се раздели, за да постигне мир.
Според източник, запознат с планирането на посещението на Зеленски, яснотата относно гаранциите за сигурност от САЩ и Европа би могла да помогне на украинския лидер да защити вътрешния си фронт за всякакви териториални отстъпки – вероятен ключов елемент от преговорите с Русия. Въпросът кои области Украйна може да „пусне“ и кои трябва да запази остава дълбоко чувствителен в Киев, където общественото мнение се е втвърдило след години на боеве и тежки жертви сред цивилното население.
Русия не дава Украйна на НАТО и НАТО в Украйна:
Категорично отхвърляне от страна на Русия:
Москва категорично се противопостави на концепцията за гаранции от типа на НАТО. Руското външно министерство публикува изявление по време на разговорите в Белия дом, предупреждавайки, че всяко споразумение с участието на страни от НАТО може да предизвика „неконтролирана ескалация“ с „непредсказуеми последици“, според държавната медия РИА. Това категорично отхвърляне подчертава трудността за преодоляване на пропастта между нуждите на сигурността на Украйна и исканията на Русия.
Европейските лидери се изказват
Германският канцлер Фридрих Мерц подчерта, че не могат да се проведат смислени разговори без поне временно прекратяване на огъня
„Не мога да си представя, че следващата среща ще се проведе без прекратяване на огъня“, каза Мерц. „Затова нека работим по това и да окажем натиск върху Русия, защото доверието в тези усилия зависи поне от прекратяване на огъня.“
Джаки Хайнрих от Fox News

