НачалоСветът и РусияИзвънредно! Украйна извърши дързък опит да свали хеликоптера на Путин с дрон!...

Извънредно! Украйна извърши дързък опит да свали хеликоптера на Путин с дрон! (ВИДЕО)

Последвай Bnews.bg в

Украйна е извършила дързък опит за сваляне на президентския хеликоптер на Владимир Путин във въздушното пространство над Курска област на Руската федерация миналата седмица, твърдят руските държавни медии.

Според генерал-майор Юрий Дашкин от руските въздушно-космически сили, многократни атаки с военни дронове са били предприети в момента, когато руският президент е направил рядката визита в близост до зоната на активни бойни действия.

По-рано стана ясно, че пътуването на руския лидер до Курска област се е състояло във вторник, 20 май.

„При престоя на президента в Курска област противникът извърши безпрецедентна атака с безпилотни летателни апарати. Групата за ПВО в този район унищожи 46 безпилотни самолета“, заяви Дашкин.

Областта граничи със Сумска област на Украйна, а ограничена част от нейната територия остава под контрола на Въоръжените сили на Украйна.

„Интензивността на атаката ескалира значително по време на полета на въздушното средство на върховния главнокомандващ над Курска област. Едновременно водихме въздушен бой докато осигуряваме безопасността на президентския хеликоптер.“

„Задачата беше изпълнена. Нападението на вражеските дронове беше отблъснато и всички въздушни цели – поразени.“

Водещият по държавната телевизия попита дали това означава, че хеликоптерът на Путин се е намирал в реална бойна зона, на което Дашкин отговори: „Да, точно така.“

Това му предполага, че Украйна е получила разузнавателна информация за тайното посещение на Путин в Курска област, което беше оповестено едва след неговото приключване.

Генералът допълни: „Всъщност бяхме в епицентъра на отблъскване на масирана атака на противника с безпилотни летателни апарати.“

За разлика от президента Володимир Зеленски, Путин е известен с това, че избягва посещения в бойната зона през по-голямата част от конфликта между Русия и Украйна.

Независимо потвърждение на твърденията на предаването „Вести недели“ по кремълския телевизионен канал – че украински дронове са се опитали да поразят хеликоптера на Путин – към момента няма.

Внимателно режисирани кадри, излъчени ден след предполагаемото пътуване, показаха Путин сред подбрани местни жители.

„Отдавна исках да ви посетя, да поговорим за вашата работа, да ви благодаря за нея, да разбера по-подробно как е организирана и да задам въпроси, естествени в такава ситуация – какво още трябва да се направи, за да ви помогнем и подкрепим“, обясни той, след което използва момента, за да нападне украински военни, обвинени в предполагаем обстрел срещу военни паметници в Курска област:

„Те дори няма да заемат второ място в конкурс за идиоти – защото са идиоти.“

Руският президент така и не е провел среща с местните жители, които според сведенията са разочаровани от ситуацията, в която трябва да оцеляват без дом, след като пограничните райони на Курска област бяха сринати със земята при опитите на руската армия да възвърне контрола си върху тях и да изтласка украинските войски обратно през границата.

Тайното му посещение, което беше обявено чак след неговото приключване, е включвало и обиколка на АЕЦ Курск-2, която в момента е в процес на изграждане.

Frontline Monitor

Още за атаката срещу хеликоптера на Путин от руски източници:

Хеликоптерът на руския президент Владимир Путин е бил в „епицентъра на отблъскването“ на масирана атака от дронове (46 броя) на украинските въоръжени сили. Това се е случило по време на посещението на руския президент в Курска област на 20 май, твърди командирът на дивизията за противовъздушна отбрана Юрий Дашкин.

„Интензивността на атаката по време на полета на въртолета с върховния главнокомандващ над територията на Курска област се увеличи значително. Военнослужещите едновременно водеха противовъздушен бой и осигуряваха въздушната безопасност на прелитането на президентския хеликоптер“, каза Дашкин в ефир на „Россия 24“.

Хеликоптерът на Путин беше защитен над Курск от „Бук“, „Тор“ и „Панцир“.

Както обясни пред AiF военният експерт Юрий Кнутов, за осигуряване на сигурността на руския президент е използван цял набор от съвременни системи за противовъздушна отбрана.

Бяха използвани зенитно-ракетните системи С-400, С-350 „Витяз“ и „Панцир“, както и системите за противовъздушна отбрана С-300В4, „Бук-М1“, „Бук-М2“, „Бук-М3“ и „Тор“, уточни специалистът.

Според него подобни системи работят не само в извънредните ситуации, но и на постоянна основа.

Ивайло Станков
Ивайло Станков
Ивайло Станков е опитен журналист и редактор с повече от 18 години работа в печатни и онлайн медии. Започва през 2006 г. като млад икономически репортер, след което заема редакторски позиции в няколко водещи национални издания. Силен е в аналитичната публицистика и проверката на факти. От 2020 г. Ивайло е част от екипа на bnews.bg, където продължава да работи като старши редактор.

За да следите новините и коментарите в реално време, абонирайте се за нашите канали ето тук👇

Прочетете още

3 Коментари

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Въведете вашия коментар!
Въведете вашето име тук

spot_img

Не пропускай

В кой ъгъл е краварката, ако “немското масло” е българско? Четете внимателно

Немско масло с българско качество или обратното? Краварката в...

Разпад в Бастиона на Пеевски ДПС – Хасково! Съветници се отрекоха от санкционирания по Магнитски олигарх!

Крепостта на Пеевски в Хасково се самовзриви отвътре. Днес...

ПП: Бащата на евродепутата от ГЕРБ Емил Радев е съдружник с Олег Невзоров в незаконния комлекс на Баба Алино!

Депутатът от "Продължаваме Промяната" Йордан Терзийски представи документи пред...

Кабинетът на сламения Желязков индексирал откраднатите на каса милиони от инхаус процедурата за АМ Хемус

Върховна наглост. Сламеният кабинет на Пеевски и Борисов опитал...

В Полша обявиха за свой враг Украйна, а не Русия! Унгария удари Киев за прием в ЕС

Мисъл Полска гърми: Истинският враг не е Русия, а...

Прочетете още

Мелони нападна Рюте, който натопи Италия пред Тръмп, че участвала във войната с Иран!

Рюте от НАТО даде объркана информация за участието на Италия във войната с Иран, казва Мелони, според брюкселския Политико. Твърдението на Рюте, че Рим предлага...

Докога ромският барон Пеевски ще ощетява бюджета и ще се шири в партиен имот за 40 милиона евро до Паметника на Апостола?!

Неслучайно сравнявам разпадналото се ДПС с фалиралата Лафка. Веригата за търговийка на дребно на Делян Пеевски Лафка банкрутира безславно, въпреки че разполагаше с обекти...

Втори камион разкъса като сламка магистралните мантинели – последна поръчка на Желязков!

Мантинелите убийци - последна поръчка от сламения кабинет Желязков Втори камион разсече като стар вестник магистрални мантинели - този път това стана на АМ Струма...