Върховна наглост. Сламеният кабинет на Пеевски и Борисов опитал да индексира кражбите за милиарди по схемите за АМ Хемус на ковчежника на мафията от парите за асфалт Мирински. Тогава клошари и безработни футболни съдии и разни бистришки тигри теглиха милиони на каса, пуснати по инхаус процедури от ДП Автомагистрали, а после удобно умряха от “КОВИД”. Скандалът бе изваден наяве от служебния кабинет на Румен Радев и вътрешния министър Бойко Рашков през 2021 година. Още преди 3 години ние в BNEWS предвидихме, че откраднатия половин милиард от пътя Ботевград – Мездра и милиардът за АМ Хемус ще бъдат “индексирани”, защото ги няма и вече са потънали в дубайската пустиня, където асфалтът стана на хотели и резиденции на Пеевски на Палмата. Преди 5 години, когато избухна скандалът, прокситата на корпулентните крадци твърдяха, че с авансовите плащания направили “услуга” на държавата, защото строителите поемали инфлацията за своя сметка. Разбира се, времето разкри всички лъжи и грабежи.
Държавата не може да си позволи да събори в такъв мащаб незаконно строителство, заяви Иван Шишков министър на регионалното развитие и благоустройството за незаконното строителство, допуснато от държавата в студиото на „Денят започва“.
Иван Шишков, регионален министър: „Незаконното строителство, което някога е допуснато от държавата, държавата не може да си позволи да събори в такъв мащаб незаконно строителство. Предложихме да бъдат изменения тези текстове. Текстовете за търпимост да касаят само единствено инженерната инфраструктура, за да може като общество да запазим това, което е направено, след като направим проверка дали отговаря на нормите.“
За индексирането на договорите на стоителните фирми Шишков разказва.
Иван Шишков, регионален министър: „Това, че се пази интересът на държавата, не означава, че отваряме фронт срещу някого. На 12 декември 2025 г. предишното правителство одобрява методика, с която прави опит да бъдат индексирани всички аванси. Онези аванси от 2018/2019 г. – политиците решиха да ги индексират и да дадат възможност да бъдат платени още веднъж. Спряхме тази методика.“
Иван Шишков, регионален министър: „За всички нередности, които сме откривали по магистралата, ще бъдем безкомпромисни. Ние сме давали достатъчно много сигнали и навремето. Някой излиза в студиата и казва, че ще ме съди – за какво ще ме съди? Има безспорно незаконно строителство на 4-и лот и тогава имаше коментари, че ще ме съдят.“
По отношение на АМ „Хемус“ Шишков заяви.
Иван Шишков, регионален министър: „В рамките на нашия мандат автомагистрала „Хемус“ ще бъде завършена до 9-и лот – до Велико Търново. Ще бъде изграден 9-и лот. Винаги съм казвал, че 7-и и 8-и лот имат нужда от ново проектиране. Ще направим проекта, ще започнем проектирането, а след това ще започнем да го строим. Не съм убеден, че за 4 години ще могат да го построят строителите. В момента „Хемус“ има голяма отворена дупка – голяма част от тази дупка ще можем да запълним. Ще направим така, че всяко строителство, което има фронт да се завърши.“

