Освен избори за бъдещ президент се задава и арест на бивш премиер, а на хоризонта се чува дрънкане на окови и белезници.
Само дни, след като Ивайло Мирчев от ДБ обяви, че нямало повече за какво да се дава Бойко Борисов на прокуратурата, самата прокуратура обяви, че подготвя обвинение за ключови фигури от властта по времето на кабинетите на ГЕРБ с премиер Борисов.
Повечето деяния с кражби от асфалт, за които правителствата на Бойко Борисов се разследват са свързани с АМ Хемус и прословутата с кражбите си Северна скоростна тангента. Злоупотребите на Борисов с кражби от държавния бюджет са на три етапа и са свързани с трите негови правителства. Преди три години сегашният министър Шишков извади ядки от фалшивия асфалт по времето на ГЕРБ. При първия служебен кабинет на Румен Радев преди 5 години бяха извадени прочутите торби с милиони от инхаус процедурите за АМ
Хемус при третия кабинет на Борисов, които клошарите и футболисти от Бистришките тигри теглеха на каса от банките и после умираха удобно от ковид.
След извършени проверки по реда на Закона за съдебната власт, Софийска градска прокуратура (СГП) образува две досъдебни производства във връзка с налични достатъчно данни за престъпления, свързани с изграждането на Лот 4 на автомагистрала „Хемус“ и обект „Северна скоростна тангента“. Това съобщиха от държавното обвинение.
На снимката отпреди десет години Бойко Борисов позира на строежа на Северната тангента, която се превърна в гробница за тирове и автомобили след зловещите кражби от асфалт.

Лот 4 е участъкът между пътен възел „Плевен“ и пътен възел „Летница“ (или по други обозначения „Дренов“), с дължина около 26.8 – 28.2 километра.
Обвиненията са за безстопанственост с произтекли значителни щети за бюджета.
„Другото новообразувано дело е за деяние по чл. 282, ал. 2, вр. ал. 1 от НК – длъжностно престъпление, свързано с изпълнението на служебни задължения при приемането на обекта „Северна скоростна тангента” относно несъответствия между договорената и изпълнена дебелина на асфалтовото покритие и бетоновата стабилизация.“
Това е доста по-тежката квалификация – за длъжностно престъпление, със „значителни вредни последици или е извършено от лице, което заема отговорно служебно положение“.
В хода на разследванията следва да бъдат обективно и всестранно изяснени обстоятелствата, свързани с избора на изпълнители и евентуални нарушения при определянето им, законосъобразното разходване на средствата и основателността на извършените плащания, заявяват от държавното обвинение.
„Ще бъдат проверени и действията и бездействията на длъжностни лица от „Автомагистрали“ ЕАД, Министерството на регионалното развитие и благоустройството и Агенция „Пътна инфраструктура“, които имат отношение към изготвянето на относимата документация, приемането на дейностите, извършването на плащанията и остойностяването на заложените дейности.
Разследванията по двете досъдебни производства са възложени на следователи при Следствения отдел на Софийска градска прокуратура. Предстоят разпити на множество свидетели, приобщаване и анализиране на цялата относима документация по надлежния ред, както и изготвяне на необходими експертизи.“
Сега се очаква Борисов да подкрепи кандидата на ПП и ДБ за президент и да го потопи напълно, но да се изкара политическа жертва, ако му поискат имунитета и се канят да чу щракнат белезниците.
Дали действията на прокурорите нямат връзка със знаково посещение преди дни на двама министри – строителният и правосъдният, при главния прокурор?

„Надявам се, че ние, като институции, и прокуратурата сме от една и съща страна – тази, която опазва и защитава обществения интерес.“ С тези думи министърът на регионалното развитие и благоустройството арх. Иван Шишков се обърнал към и. ф. главен прокурор на Република България Ваня Стефанова, твърди неговият пресцентър.
Той заедно с министъра на правосъдието Николай Найденов посетили обвинител № 1, за да разговарят с нея по повод адресираните през март 2023 г. сигнали до тогавашния главен прокурор Иван Гешев. Те бяха подадени тогава от арх. Шишков като служебен регионален министър.
В сигналите са посочени нередностите, свързани с раздадените аванси на фирми за изграждане на АМ „Хемус“, включително незаконното строителство на 4-ти лот, Северната скоростна тангента на София, Софийския околовръстен път, участъците 2 и 3 от АМ „Тракия“, както и още няколко обекта, при които са установени нарушения в изпълнението на строителния процес.

