Над 100 милиона лева за пет години – от 2008 г. досега, са били похарчени за въвеждане на електронно правителство в България само по линия на ОП „Административен капацитет“.
Това каза за BNews министърът на електронното правителство в служебния кабинет Роман Василев, след като присъства на представянето на нова електронна система в митниците.
От думите на министъра не стана ясно дали той ще направи през двата месеца на управление съпоставка на инвестираните средства и информационните системи и услуги, които се предоставят към момента. Роман Василев обаче призна това, което се знае – че това не са единствените средства, похарчени за техника и софтуер в държавата, защото плановете и харчвете по думите са започнали още през 2002 г.
Василев не можа да съобщи каква е общата сума на инвестираните средства, откакто в България се прави електронно управление, както и текат ли в момента търгове за доставката на техника и изграждане на информационни системи във ведомства и общини.
По думите му новите услуги, които се очаква да бъдат тествани в скоро време, са 50-те услуги на Столична община и още 10 на държавната аднинистрация.
На въпроса зашо се бави толкова време електронното рпавителство, Василев обясни, че по негови наблюдения има разпокъсност и неорганизираност в един общ формат. „Това ни пречи на нас“, заключи той.
Агенция „Митници“ представи днес два проекта по ОПАК за подобряване на митническото обслужване.
Системата ще проследява съдебното обжалване на актовете на митниците – от издаването им, през фазите на административното обжалване и евентуалната му съдебна фаза. Когато актът влезе в сила, ще бъдат информирани издателите на решението, обясни Соня Вълкова от правно–нормативната дирекция на митниците. Очаква се новата система да помогне за по-добрата събираемост на митните сборове и борбата с контрабандата и измамите.