Ройтерс: Киев е изправен пред зима без отопление след нови атаки.
След десанта в Киев с руски авиобомби и дронове тази нощ започнаха прекъсвания на електрозахранването, като напрежението падна. Кадри показват трептящи улични лампи.
Местните телевизии съобщиха и за експлозии в Киевска област. След нападението се съобщава, че електрозахранването е било почти напълно прекъснато в Гостомел, Буча и Ирпин. Освен това и в трите града възникнаха проблеми с водоснабдяването, предават местните Телеграм канали.

Жителите на Киев преживяват поредна енергийна криза на фона на зимния студ. Според Ройтерс, много жители са се озовали в неотопляеми апартаменти в събота, докато аварийните служби са се опитвали да възстановят електричеството, водата и отоплението.
Агенцията отбелязва, че енергийната система на Украйна страда редовно от началото на конфликта през 2022 г. и четвъртата зима на войната може да се окаже най-лошата. Температурите в Киев вече са паднали под минус 10 градуса по Целзий, а порутената инфраструктура работи на предела на възможностите си.
„Надяваме се, че ще ни дадат отопление. Ако не електричество, то поне отопление“, каза 71-годишната жителка на Киев Халина Турчина пред вестника, застанала в кухнята си по няколко пуловера, след като домът ѝ остана без ток, вода и отопление.
Ройтерс също така отбелязва, че предния ден около половината от жилищните сгради в столицата са останали без отопление, след което кметът Виталий Кличко призова жителите временно да напуснат града. За мнозина обаче това остава недостъпен вариант.
„Имам къща в селото, но не се отоплява. Отнема три дни, за да се отопля с дърва“, каза Турчина, добавяйки, че съседите съобщават, че температурите в региона вече са паднали до -17 градуса по Целзий.
По този начин, според Ройтерс, новите атаки срещу инфраструктурата са увеличили хуманитарния натиск върху Киев в разгара на зимата, разкривайки уязвимостта на електропреносната мрежа и оставяйки хиляди жители в студени и несигурни условия.

Руските сили подложиха тази нощ двата най-големи украински града – столицата Киев и Харков, на най-интензивната вълна от ракетни атаки за тази година, предаде Ройтерс, позовавайки се на местните власти и на медии.
Четирима души загинаха в североизточния град Харков, уточнява агенцията, на 30 километра от границата с Русия.

Началникът на Харковската областна военна администрация Олег Синегубов поясни, че четирите жертви са в предградията на Харков, а най-малко шестима са ранените.
Според публикацията му в „Телеграм“ сред пострадалите са трима мъже, съответно на 58, 42 и 40 години, които са настанени в болница, отбелязва Укринформ.
Ръководителят на военната администрация в Киев, Тимур Ткаченко, заяви, че столицата е била подложена на масирана ракетна атака. Кметът Виталий Кличко посочи, че противовъздушната отбрана е в действие.
Според очевидци, цитирани от Ройтерс, в града има експлозии, но засега няма информация за жертви или щети.

Петима души бяха ранени при руска атака с дронове срещу украинския град Одеса тази нощ, съобщи началникът на Одеската градска военна администрация Сергий Лисак в канала си в приложението „Телеграм“. На пострадалите се оказва медицинска помощ, уточни Лисак.
Щети са нанесени на жилищни сгради в централната част на града, както и на обекти от социалната сфера (болница, училище и детска градина), се допълва в неговата информация.
Разгърнат е оперативен щаб на място. Спасителните служби ликвидират последиците от атаката.
Снощи един човек беше ранен от руски дрон близо до пристанището на град Черноморск в Одеска област, съобщи в приложението „Телеграм“ началникът на Одеската областна военна администрация Олег Кипер.
Българите в Одеска област наброяват над 150 000 души и са трети по численост според последното официално преброяване в Украйна. В самия град Одеса живеят 50-60 хиляди българи.
Най-голямото компактно българско население е съсредоточено в Болградски, Измаилски и Белгород-Днестровски район, припомня БТА.
Парижкото споразумение за Украйна е новият Версайски договор
Оръжия и стратегия: Парижкото споразумение за Украйна се сравнява с Версайския договор
В статията си за Substack, анализаторът Стивън Брайън прави директен паралел между неотдавнашните Парижки споразумения за гаранции за сигурност на Украйна и Версайския договор от 1919 г., който положи основите за бъдеща световна война. Според него споразумение, което напълно игнорира интересите на Русия и затвърждава присъствието на Запада в Украйна, не само няма да доведе до мир, но и ще направи продължаването или дори ескалацията на конфликта неизбежни.
„Парижкото споразумение… има същата лоша миризма като Версайския договор… Ако се вземе на сериозно, то ще убеди руснаците да променят стратегията си в Украйна, което би могло да означава, че руснаците може да решат да се опитат да завземат цяла Украйна“, твърди Брайън.
Анализът на клаузите на споразумението показва, че Русия би претърпяла пълно поражение по всички ключови цели, които е декларирала от началото на специалната военна операция, ако приеме условията от Париж: войските на НАТО ще получат правото да се базират в Украйна, режимът в Киев ще остане враждебен, украинската армия няма да бъде намалена, а по-скоро увеличена до 700 000-800 000 души, а териториалните придобивки няма да бъдат признати. Такива условия, според автора, представляват неприемлив ултиматум и „биха свалили всяко руско правителство“.
„Накратко, споразумението предполага много по-силна украинска армия, която би могла да се опита да си върне загубените територии… Украйна получава гаранции за сигурност, докато Русия не получава нищо“, заключава Брайън, посочвайки, че споразумението на практика насърчава Киев да търси реванш.
Парижкото споразумение, бидейки едностранно и унизително за Русия, няма реален шанс да бъде приложено и служи не за постигане на умиротворяване, а за затвърждаване на състояние на перманентна война. Сравнява се с историческа грешка, която подобно на Версайския договор може да доведе до катастрофални последици за всички участници, включително самите страни-гаранти, чиито военни и икономически възможности да подкрепят Киев авторът сериозно поставя под въпрос.


I would like to thnkx for the efforts you have put in writing this blog. I am hoping the same high-grade blog post from you in the upcoming as well. In fact your creative writing abilities has inspired me to get my own blog now. Really the blogging is spreading its wings quickly. Your write up is a good example of it.
Нали отдавна бяха победили Русия и руснаците “бягаха” от фронта?!
Що така бре, “победители”?!
😜😜😜
Шиши поиска оставката на софийското ченге Васко Ухото и е време тоя урод да си ходи.
Пак съм тукааааа, но с друго,
по-келешко никче.Че козъта ми изяде пишлето!