НачалоАнализиРумен Радев води с 13% на ГЕРБ и е единствен с положителен...

Румен Радев води с 13% на ГЕРБ и е единствен с положителен рейтинг в бъдещия парламент!

Последвай Bnews.bg в

Партията на Румен Радев води с 13% на втората партия ГЕРБ, а доскорошният президент ще бъде единственият политик с положителен рейтинг в следващия парламент. Политикът с най-ниско доверие в него остава скандалният олигарх със санкциите за гранд корупция по Магнитски – Делян Пеевски, който се Радва на малко над 5% доверие, а 8 от 10 българи ще го бият, ако го видят на улицата.

Изследването е проведено в периода 23 февруари – 2 март и е част от регулярния мониторинг на „Алфа Рисърч“.

55,1% от включилите се в изследването са отговорили, че със сигурност ще гласуват. 32,6% са посочили, че няма да гласуват, а 12,,3% се колебаят.

„Зад тези 55% стоят около 3 милиона души, които са готови да дадат гласа си на 19 април“, обясни по Би Ти Ви социологът от „Алфа Рисърч“ Геновева Петрова.

По думите ѝ се наблюдава „охлаждане“ на желанието за участие във вота спрямо края на миналата година.

Проучването показва, че на първо място е партията на Румен Радев с 32,6%. Мерена е партия на Румен Радев, защото още не е било ясно, че той ще се явява с коалиция с име „Прогресивна България“, обясняват от агенцията.

Втори са ГЕРБ-СДС с 19,7% подкрепа, а трети са ПП-ДБ с 12,6%. Четвърти са „ДПС-Ново начало“ с 9,6%, а пети са „Възраждане“ с 6,4% подкрепа.

БСП към момента са под 4-процентната бариера с 3,6% подкрепа.

„Зад тези 32,6% от тези, които биха подкрепили Румен Радев, са бивши избиратели на БСП. Втората по-съществена група са бивши симпатизанти на партии, които се определят като радикални, популистки, националистки. Тук са „Възраждане“ в най-голяма степен. В по-малка степен партии като МЕЧ, „Величие“, ИТН. И 1/3 съществена група от потенциални гласоподаватели са хора, които не са гласували в последните парламентарни избор“, посочи Петрова.

По думите ѝ подкрепата за партията на Румен Радев е много разнородна и съответно неговите избиратели биха имали разнопосочни очаквания.

Останалите партии, които към момента са под чертата, са МЕЧ с 3,5%, „Величие“ с 1,8%, АПС с 1,6%, „Синя България“ с 1,5% и ИТН с 1,2%.

БСП и МЕЧ в момента са най-близо до 4-процентната бариера“, уточни социологът.

„Тази електорална картина показва няколко неща. Първо, че няма потенциал за самостоятелно управление. Нито една от формациите не би могла да управлява самостоятелно. Най-малко две партии биха били нужни за съставяне на кабинет“, обясни Геновева Петрова.

„Също така няма достатъчно мнозинство за промените в съдебната власт. Поне три политически сили биха били нужни за това. Не на последно място, ако в парламента влязат тези пет партии, това би означавало коалиция от партии, зад които стоят доста разнородни в ценностно отношение избиратели“, поясни още социологът.

По думите ѝ, ако някои от останалите партии успее да премине 4-процентната бариера, задачата ще стане по-трудна математически, но пък би могла да бъде по-лесно разрешима политически.

Илияна Йотова стартира с 49% положителна оценка срещу 25% отрицателна. 26% са с нито положително, нито с отрицателно мнение.

Това са равнища, обичайни за началото на един президентски мандат. Когато Румен Радев встъпваше в длъжност, одобрението към него беше в аналогични граници“, уточни Геновева Петрова.

Румен Радев получава 37,1% доверие и 35,2% недоверие, Бойко Борисов – 18,4 доверие и 62,6% недоверие, Крум Зарков – 14,2% доверие и 39,9% недоверие, Асен Василев – 12,6% доверие и 65,2% недоверие.

Ивайло Мирчев получава 11,7% доверие и 59,4% недоверие, Костадин Костадинов – 11,2% доверие и 65,8% недоверие, Божидар Божанов – 10,9% доверие и 57,3% недоверие, а Радостин Василев – 9,8% доверие и 60,6% недоверие.

Атанас Атанасов получава 8,4% доверие и 59,8% недоверие, Слави Трифонов – 7,2% доверие и 63,5% недоверие, Ивелин Михайлов – 6% доверие и 64,1% недоверие, а Делян Пеевски – 5,8% доверие и 79,8% недоверие.

„Общото, с изключение на Румен Радев и Крум Зарков, които тепърва поемат позициите си на политически лидери и доверието към които най-вероятно тепърва ще се развива, е, че доверието към всички останали партийни лидери е показател за криза в партийното лидерство“, посочи Геновева Петрова.

„Виждаме, че доверието в тях е свито до ядрото от най-силни техни последователи, но недоверието към всеки от тях минава 50%, което е един сериозен проблем от гледна точка на цялото обществено доверие“, допълни тя.

Изследването е проведено в периода 23 февруари – 2 март и е част от регулярния мониторинг на „Алфа Рисърч“. Публикува се на сайта на агенцията и се реализира със собствени средства. Проучването е проведено сред 1000 пълнолетни граждани от цялата страна. Информацията е събрана чрез пряко стандартизирано интервю с таблети по домовете на анкетираните лица.

Николай Бареков
Николай Бареков
Буден гражданин, журналист без цензура и борец за свобода на словото. Създател на БТВ и ТВ7.

За да следите новините и коментарите в реално време, абонирайте се за нашите канали ето тук👇

Прочетете още

4 Коментари

  1. Системна грешка на неграмотност правят някои медии, като определят разликата в такива случаи в ПРОЦЕНТНИ! Разлика между проценти се измервав ПРОЦЕНТНИ ПУНКТА. А иначе бих искала да видя как познават нашите така наречени социални медии в ретроспектива за проведените вече избори.
    Сега са толкова уверени, че говорят за реалното участие на Румен Радев във властта.Аз съм в негова защита, но не виждам професионализма на обсъждащите го. Дори Бареков е сред най-коректните в случая.

  2. И кво като мунчо води с 13%?Кой ще се чифтоса с него?И ГЕРБ печелеше избори, но не можеше да управлява.мунчо ще бъде отритнат от всички и ще върне неизпълнен мандата.

  3. невъзможно е този капут дето е по прост от тебе и кирил петков взети заедно да има такива проценти набий си го в наркоманската тиква!

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Въведете вашия коментар!
Въведете вашето име тук

spot_img

Не пропускай

Извънредно! САМО в BNEWS! Борислав Сарафов подаде оставка!

Хвърлиха и Сарафов под автобуса (или под трамвая). Агонията...

Голяма БОМБА в BNEWS! Опасни връзки между Пеевски и Папазки в “самолетната афера” на Мистър Магнитски!

Задълбоченото разследване на най-четената медия в социалните мрежи BNEWS.BG...

Борисов хвърли върху Пеевски отговорността за изборния крах на ГЕРБ, но Шиши не дава!

Баце иска Пеевски да понесе отговорността, но Шиши не...

Делян Пеевски и магарето му Алгафари забравиха за Мистър Кеш и поздравиха “лидера г-н Румен Радев”! (Видео)

Делян Пеевски се осъзна, изтрезня, шибна две светли бири...

Олигарсите се престрояват за пореден път, Бацето се уволнява, ПИК и Блиц реват!

Ако някой си въобразява, че разгромната победа на Радев...

Екслузивно! Николай Бареков разкрива как позна сензационния изборен резултат на Румен Радев!! (ВИДЕО)

“Прогнозите ми, които се сбъднаха!” Коментарите на Николай Бареков пред...

Баце и Шарън Стоун остаряха, парите свършиха, а с тях и платената любов в медиите!

Нов шериф дойде в града! Какво се случва с...

Прочетете още

Извънредно! САМО в BNEWS! Борислав Сарафов подаде оставка!

Хвърлиха и Сарафов под автобуса (или под трамвая). Агонията свърши! След като ВСС отказа да го смени, Сарафов трябваше да си тръгне сам, но...

Голяма БОМБА в BNEWS! Опасни връзки между Пеевски и Папазки в “самолетната афера” на Мистър Магнитски!

Задълбоченото разследване на най-четената медия в социалните мрежи BNEWS.BG показва, че връзката на санкционирания по Магнитски корумпиран олигарх и мафиотски бос Делян Пеевски с...

Борисов хвърли върху Пеевски отговорността за изборния крах на ГЕРБ, но Шиши не дава!

Баце иска Пеевски да понесе отговорността, но Шиши не дава чрез Соня Колтуклиева. Преди това лидерът на ГЕРБ Борисов се опита да ползва като...