Най-после силен и отлично приет в Европа министър – председател – след ерата на Командира и Царя, дойде ред и на Генерала. Гласът на българския премиер отново кънти в Европа, а позицията на България срещу продължаване на войната в Украйна е силно заявена. Премиерът Румен Радев благодари на фенския президент Макрон за получената покана за годишнината от щурма на Бастилията, родила Марсилезата, и още веднъж обясни своите антивоенни възгледи като български държавник, отлично приет в Европа за първи път от десетилетия.
Мотивите на Румен Радев стават още по-разбираеми след новината, съобщена от самия Макрон, че коалицията на желаещите готви ескалация с нова провокация – военни учение на западните сили на територията близко до Украйна, което Русия би могла да възприеме като пряка заплаха.
България няма да участва в коалицията на воюващите за Украйна

Получих покана България да се присъедини към коалицията на желаещите, но нейното място не е там, защото ние не участваме в коалиция, която настоява за продължаваща финансова и военна помощ за Украйна. България не предоставя такава помощ, защото вярваме, че решението на този конфликт не е в неговото удължаване с военни средства, а в силна дипломатическа мисия, която да сложи най-сетне край на военните действия.
Благодаря на президента Еманюел Макрон за поканата да отбележим националния празник на Франция – един истински символ на вечния стремеж на човечеството към свобода и към демокрация. Участието на българските гвардейци в този парад вече е традиция в знак на изключително добрите отношения между България и Франция.
За първи път България се заявява открито със своя национален интерес, когато става въпрос за налагането на санкции срещу Русия и виждаме, че няма нищо страшно в това една държава да отстоява интересите си в колективен формат. Европейският съюз е силен, когато самите държави членки са силни, а те могат да бъдат силни само когато отстояват своите интереси. Това поведение се уважава от всички останали партньори.
Затова България заяви открито своите резерви към включването на определени физически лица в санкционния списък и своята категорична готовност да наложи вето на целия пакет, ако те не бъдат извадени от списъка. Видяхме, че и трите лица бяха извадени от списъка, както и че държавите членки на ЕС все повече пречупват санкциите през своя национален интерес. Когато налагаме 21-ви пакет санкции, трябва да си зададем въпроса защо стигаме дотук и какво става с предишните 20 пакета санкции? Явно те не постигат целта си и трябва да следим преди всичко санкциите да не вредят на самите държави, които ги налагат.
Макрон готви ескалация чрез провокация към Русия
„Коалицията на желаещите“ ще проведе военни учения в държави, граничещи с Украйна, като подготовка за бъдещо разполагане на многонационални сили в подкрепа на Киев. Това съобщи френският президент Еманюел Макрон след среща в Париж с германския канцлер Фридрих Мерц, украинския президент Володимир Зеленски и британския премиер в оставка Киър Стармър.
По думите на Макрон ученията ще се проведат в следващите месеци и имат за цел да покажат, че коалицията е „готова, решителна и надеждна – по суша, във въздуха и по море.“ Той добави, че многонационалните сили вече са подготвени за евентуално разполагане, ако ситуацията го изисква.
Идеята за създаване на такива сили бе обявена по-рано тази година. Целта е те да подпомагат Украйна след евентуално примирие чрез обучение на армията, осигуряване на сигурността в Черно море и възпиране на бъдеща руска агресия. По-рано през годината бе посочено, че евентуален мироопазващ контингент може да наброява между 15 000 и 20 000 души, а през април 2025 г. в Брюксел се проведоха нови преговори по темата.


Не ви ли стана ясно че радев е уше на путин копейка и брутално корумпе! този турист ще спре ли да се разхожда по света?