Почти 25 000 души са били убити в ивицата Газа след началото на войната, заяви днес министерството на здравеопазването в Газа, контролирано от палестинското ислямистко движение „Хамас“, предаде Ройтерс.
Министерството съобщи, че от 7 октомври са загинали 24 927 души, а още 62 388 са пострадали, което е увеличение с 280 души спрямо ранените предишния ден. Хуманитарната ситуация остава катастрофална заради разрухите и липсата на провизии, написа рано тази сутрин Службата на ООН за координация на хуманитарните въпроси (ОСНА) в „Екс“.
Много от 1,7-те милиона жители в анклава са разселени и живеят в найлонови палатки при зимни условия, а заради лоша хигиена се разпространяват диария и Хепатит „А“, съобщи ОСНА.
Израелските сили за отбрана съобщиха днес, че са били убити неуточнен брой „терористи“ и че с помощта на израелските военновъздушни сили са били унищожени няколко ракетни установки в северната част на страната и в Хан Юнис в южната част. Неотдавна ЦАХАЛ съобщиха, че от началото на операциите са убили около 9 000 членове на терористични организации. По данни на израелски медии от началото на сухопътната офанзива са загинали 194 израелски войници.
Роднини на заложници, държани от „Хамас“ в Газа, протестираха днес пред дома на израелския министър-председател Бенямин Нетаняху, изразявайки разочарованието си от липсата на напредък от страна на правителството в освобождаването на повече от 100 заложници, предаде Асошиейтед прес.
Протестиращите заявиха, че са „молили в продължение на 105 дни“ и сега изискват от правителството да прояви лидерство и да предприеме действия за освобождаването на заложниците. Според един от членовете на израелския военновременен кабинет прекратяването на огъня е единственият начин да се осигури освобождаването им, с което разкритикува настоящата стратегия на Израел.
Протестът пред дома на премиера и изказването на бившия началник на израелската армия Гади Айзенкот бяха сред няколкото признака за нарастващите разногласия в Израел за посоката на войната, която продължава вече четвърти месец.
Израел започна войната си срещу „Хамас“ след безпрецедентната атака на групировката на 7 октомври, при която в Израел загинаха около 1200 души, предимно цивилни, а други около 250 души бяха взети за заложници от южната част на страната. Здравните власти в управляваната от „Хамас“ ивица Газа твърдят, че в резултат на израелската офанзива са загинали близо 25 000 палестинци, повечето от които жени и деца.
Нетаняху настоява, че единственият начин да се осигури връщането на заложниците, е движението „Хамас“ да бъде победено с военни средства. Роднините на останалите пленници обаче засилиха призивите си за сключване на споразумение за освобождаване на техните близки.
Повече от 100 заложници, предимно жени и деца, бяха освободени по време на краткото прекратяване на огъня през ноември в замяна на освобождаването на палестински жени и непълнолетни, хвърлени в затвора от Израел. Израел заяви, че в Газа остават повече от 130 заложници, но се смята, че само около 100 от тях са живи.
Айзенкот, който е един от петимата членове на израелския военновременен кабинет и чийто син беше убит през декември по време на сражения в Газа, постави под съмнение настояването на Нетаняху, че само размазваща въздушна и сухопътна офанзива на Израел ще върне заложниците у дома.
Заложниците „ще се върнат живи само ако има сделка, свързана със значителна пауза в бойните действия“, заяви Айзенкот в четвъртък по време на телевизионно интервю.
Войната се разрази в целия Близък изток, като подкрепяни от Иран групировки атакуваха американски и израелски цели. Сраженията между Израел и бойците на „Хизбула“ в Ливан заплашват да прераснат в тотална война, а подкрепяните от Иран хуси в Йемен продължават да атакуват международното корабоплаване в Червено море въпреки въздушните удари от САЩ.
Жители на Газа съобщиха за тежки бомбардировки и сражения между бойци и израелски войски тази сутрин в южния град Хан Юнис и в околностите му, както и в бежанския лагер „Джабалия“ на север.
Междувременно на окупирания от Израел Западен бряг днес се събраха опечалени за погребението на Тауфик Аджак, 17-годишен американски палестинец, застрелян ден по-рано близо до град Рамала.
Обстоятелствата около стрелбата са неясни и полицията заяви, че случаят се разследва.
Бащата на тийнейджъра, Хафез Аджак, заяви, че синът му е роден и израснал в САЩ, а през последната година е живял в родното село на семейството в Западния бряг. Аджак изрази гнева си към правителството на САЩ, което е оказало дипломатическа и военна подкрепа на Израел във войната му срещу „Хамас“.
„Те са машини за убиване“, каза той, визирайки израелските сили. „Те използват нашите данъци в САЩ, за да подкрепят оръжията, с които убиват собствените ни деца“.
Запитан за стрелбата, говорителят на националната сигурност на САЩ Джон Кърби заяви, че служителите в Белия дом са „сериозно обезпокоени от тези съобщения“.
„Не разполагаме с пълен контекст за това какво точно се е случило тук“, каза Кърби. „Ще бъдем в постоянна връзка с колегите си в региона, за да получим повече информация“.
През последните месеци администрацията на Байдън неведнъж изразяи безпокойство относно нарастващата нестабилност на Западния бряг, включително насилието от страна на заселници срещу палестинци.