До края на тази година фестивалът „Сурва“ да бъде вписан в листата на ЮНЕСКО.
Тази надежда изрази културният министър Вежди Рашидов пред медиите по повод предстоящото 24-то издание на международния кукерски фестивал в Перник. Тази година градът събира гостите в дните между 30 януари и 2 февруари.
Рашидов приветства сурвакарите от село Долна Секира, община Брезник с уверението, че министерството ще продължи да подпрепя подобен род прояви, които имат за цел най-вече да съхранят и предадат на поколенията българските традиции. Брезнишките кукери пък от своя страна посрещнаха министъра с ритуал за здраве и късмет и го изпратиха с блага ракия и домашен зелник.
Министърът не пропусна да подчертае, че международният фестивал Сурва не само е най-големият и най-стар традиционен маскарад, който се провежда на територията на страната ни, но и на Балканите. Заради тази ежегодна традиция, която датира в Перник от 1966 година, градът е обявен за европейска столица на сурвакарските и кукерските традиции.
Тази година във фестивала ще участват представители на повече от 85 групи.
Най-многобройни са българските групи, като нашенците ще представят маски и традиции от всяка една етнографска област на територията на страната. Сурвакарските дружини и участниците ще бъдат над 5300. Най-малкият участник е на 2 години, а най-възрастният – на 80.
В маскарада ще се включат групи от Гърция, Индонезия, Македония, Палестина, Румъния, Словакия, Словения, Сърбия.
Както всяка година, така и сега фестивала запазва конкурсния си характер. Освен членовете на журито, и публиката ще има възможност да дава своите оценки за участниците в кукерския маскарад чрез SMS гласуване.
Кметът на Перник инж. Иван Иванов подчерта, че
най-атрактивната част от международния маскарад е двудневното дефиле,
което се провежда в централната градска част. Тази година обаче дефилето има нов маршрут, заради текущи ремонтни дейности по центъра на перничани.
Областният управител на Перник Ирена Соколова изрази увереността, че този фестивал ще продължи да търпи своето развитие, тъй като не само е най-големия събирателен образ на българската идентичност и традиции, но е и едно от най-мащабните културни фестивални мероприятия на Балканите като цяло. За периода на тазгодишния кукерски маскарад Соколова каза, че очаква над 100 000 гости и туристи на града и областта, които да се насладят на традиционните кукерски игри и обичаи с маски.
Въпреки мащабността на фестивала, броят на участниците обаче се регулира и особено представителите от други страни биват подлагани на сериозна селекция.
Това се налага тъй като организацията на подобно по своите размери събитие изисква освен стройната организация, но и финансови средства, добра инфраструктура и условия за културен туризъм, които за момента в Перник и областта са трудни за подсигуряване.