НачалоАнализиЕд Шийрън - либералното лайно в корпоративен целофан в центъра на София

Ед Шийрън – либералното лайно в корпоративен целофан в центъра на София

Последвай Bnews.bg в

Албумът „Тъмната страна на луната“ на „Пинк Флойд“ започва с туптене на сърце, така, както и завършва. Десетте песни са опит да се опишат състоянията на човек, през които той преминава през целия си кратък живот. Или по-точно, мрачните, тъмните състояния. Тъмната страна, която прикриваме, но ярко се опитваме да светим с другата. Използвайки чужда светлина.

Текстовете са за надежда, желание да се се живее както искаш, но и за неминуемите етапи на стрес, безпокойство, самота. В песента „Пари“ е описана алчната и консуматорска страна на всички. В „Brain Damage“ пък са засегнати психичните отклонения и заболявания вследствие от славата и постигането на успехи.

Албумът им бе своебразен отговор на появяващите се пънк групи с техния нихилизъм и непукизъм.

Пинк Флойд дори не са група от моето поколение, те са „групата“ на доста по-стари поколения. Но тогава е имало бунтари, истински антисистемни изпълнители. Това си личи и в политическите им позиции, най-вече тези на Роджър Уотърс. Той не е от онези, които ще позволят „корпорации“, пиари, мениджъри и медии да му формулират мнението и поведението. Той бе от първите известни лица, които поставиха под въпрос дейностите на „Белите каски“ в Сирия и ги обяви на пропаганден орган с престъпна дейност. Защо няма бели каски в Газа или Йемен?, питаше той.

Групите бяха анти-системни, те не говореха с корпоративен език. Поне не и в началото.

При рижавия Ед, новият идол, новата емблема на комерсиалната музика, цялата история изглежда като изкуствена захар. Родил се е в семейство на изкуствоведи, съответно баща му е куратор и лектор, а майка му е дизайнер на бижута и културен публицист. Изведнъж обаче ни се разказва, че е бил в бедно семейство и е спал по пейки, под мостове. Едва му събрали пари и му купили китара. Заеквал, бил частично глух, заради което му се подигравали злите дечица и бил малтретиран от съучениците. Трябва всичко да е тъжно по холивудски, да е онеправдан, малцинство. Но хоп, заекването му изчезнало.

Както си е спал по пейки и свирел по барове, изведнъж отива в Америка и там пак хоп, всички звезди го познават и вече са му приятели. Изведнъж Тейлър Суифт, Джейми Фокс, Елтън Джон, Колдплей, Джъстин Бийбър и още пет дузини други изпълнители, звезди и продуценти се оказват негови приятели. Всичките му албуми са с участието на десетки известни изпълнители. Още първият му албум е продуциран от продуцента на Лейди Гага и One Direction.

Текстовете? „Don’t“ я е написал, защото тогавашната му приятелка му изневерила с негов приятел. „Bloodstream“ е за проблемите му с екстази и наркотици. „Tenerife Sea“ e за майка му, тъй като морето напомняло там за цвета на очите й.
И всичкото това с обяснението, че в текстовете имало нецензурни думи, но Ед ги е цензурирал, след като шофьор на такси го помолил, защото малката му дъщеря го слушала също.

Но цялата тази нагласеност се вижда, както в текстовете, които са наситени с лесно запомнящи се рефрени и клишета, така и в политическата му нагласа: Пее в подкрепа на войните, в които страната му има интерес да участва, но си мълчи за други геноциди. Яростно подкрепя ЛГБТ и зелени движения, макар да използва сложна техника и скъп транспорт. Подкрепя либерални и лейбъристки партии.
Продукт на системата. Сякаш говори корпоративен език, винаги е в такт с медиите. Няма никаква критичност, бунтарщина.

Знам, че всяко поколение има своите герои, своята музика, своите представители. Корпорациите могат да създадат големи продукти, лъскави, с невероятни истории. Но за такива като нас, винаги ще изглеждат леко фалшиви, нагласени и захаросани. Пък нека много хора да ни се сърдят.

Признавам, Ед Шийрън е страхотен изпълнител, няма съмнение в таланта му. Не е лесно да работиш със стотици хора. Но се надявам да надскочи някой ден корпоративната си опаковка.

И ще завърша с песен на друга група от по-стари от мен поколения – “ Дайър Стрейтс“.
„Sultans of Swing“ е написана от Марк Нопфлър, вдъхновен от една джаз група, която той гледал в един затънтен и почти празен бар. В края джаз групата се представила помпозно и гордо с името „Султаните на суинга“ (или на рока, както го превеждат), което се сторило доста забавно на Нопфлър. Някак доста забавен бил контрастът между невзрачната лошо облечена джаз група в празен долнопробен бар и тяхното самочувствие на най-добрите.

Така песента станала символ на разминаването между действителност и претенции.

Дахер Фарид Дахер, фейсбук

Николай Бареков
Николай Бареков
Буден гражданин, журналист без цензура и борец за свобода на словото. Създател на БТВ и ТВ7.

За да следите новините и коментарите в реално време, абонирайте се за нашите канали ето тук👇

Прочетете още

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Въведете вашия коментар!
Въведете вашето име тук

spot_img

Не пропускай

Котараците предадоха Бойко Борисов и станаха свидетели на МВР по аферата с Мис Бикини и Къщата в Барселона

Проговарят и излизат на светло сенките от най-тъмното задкулисие...

За прокуратурата на Пеевски скандалният украинец Невзоров е чист като сълза!

Срещу собственика на украинската корпорация КУБ Олег Невзворов няма...

Пълен разпад! Знакова фигура се отказа от Делян Пеевски и публично напусна ДПС и политиката!

Йордан Цонев, популярен с прякора си Данчо Ментата, напусна...

Аз напускам! Иконичният Тъкър Карлсън каза “Баста” на Тръмп и Републиканците!

„Излизам“: Тъкър Карлсън казва, че е приключил с Републиканската...

Как Джорджа Мелони печели от сблъсъка си с Доналд Тръмп!?

Какво каза Тръмп насред пожара с Мелони / дали...

Прочетете още

Румен Радев: Показанията на Невзоров са важни, за да стигнем до същината на случая във Варна!

Кабинетът стяга обръча около Делян Пеевски и тези на най-високо ниво в държавата, които са съдействали на украинската мафия във Варна да нарушава безнаказано...

Прокуратурата влезе в АПИ и Автомагистрали, за да разследва грабеж за милиарди от АМ Хемус, мантинелите и индексациите за асфалт!

Жегата диша във врата на дългогодишния консилиери на Пеевски и Борисов в асфалтовите поръчки - Иван Мирински, през чийто офис минаха милиарди и бяха...

ГЕРБ с финт, с който предлага на Румен Радев да избере сам новия ВСС без пазарлъци с Пеевски и с Прокопиев!

Бойко Борисов финтира ортаците си от старата Сглобка - ППДБ и Пеевски, на острия завой и си предложи гласовете и услугите на мнозинството за...