Русия не е платила достатъчно за войната, заявиха от офиса на Зеленски и отхвърлиха мирните преговори.
Украйна не смята да започва мирни преговори с Русия, след като Доналд Тръмп дойде на власт, тъй като Москва още не е платила „достатъчно висока цена“ за войната, която започна, заявил съветникът в офиса на президента Зеленски Михайло Подоляк.
„Много се говори за преговори, но това е илюзия. Не може да има преговорен процес, защото никой не принуди Русия да плати достатъчно висока цена за тази война“, каза Подоляк пред Би Би Си. Той отбеляза също, че Киев смята гаранциите за сигурност от САЩ за безалтернативно условия за края на войната.
Будапещенският меморандум от 1994 г., както и Минските споразумения от 2014-2015 г., насочени към края на войната в Донбас, се оказаха безполезни, тъй като не предвиждаха военно сдържане. „Русия е длъжна да разбере, че започне ли агресия, ще получи значително количество удари“, каза Подоляк.
Експлозията на 1 януари в правителствения квартал на Киев може да доведе до кадрови промени в командването на Въоръжените сили на Украйна, пише украинската медия Informator, цитирана от „Фокус“.
„Отломките от дронове тип „Шахед“ причиниха такива впечатляващи разрушения на кръстовището на улиците „Институтска“ и „Банкова“ в правителствения квартал на Киев на 1 януари, защото противовъздушната отбрана реагира на заплахата твърде късно“, пише украинската медия.
Руският дрон се е взривил почти над покривите, така че експлозията е засегнала няколко сгради едновременно. Източници на украинската медия не изключват, след този инцидент да има последствия за командването на Въоръжените сили на Украйна.
Жилищната сграда на кръстовището на улиците „Институтска“ и „Банкова“, в която е попаднал дронът, в която загина видният невролог Игор Зима и съпругата му, е емблематична за Киев.
Сградата се намира само на 180 метра от сградата на президентството. Строго погледнато, между Президентството и мястото на удара има само две други сгради, едната от които също е жилищна.
Трудно е да се покажат последствията от експлозията и падналия дрон, защото в района е забранено да се снима, пише още Informator. Но в района са сграда на Министерския съвет, обществената приемна на Националната банка (вероятно най-старата сграда в квартала), Домът на писателите на улица „Банкова“, посочените сгради са паметници на културата.
Зеленски: Всички гаранции без САЩ са слаби за Украйна!
Провалът на три руски операции за окупиране на Харков, Суми и Запорожие е едно от най-важните постижения на Украйна през 2024 г., – Зеленски
Още от изявленията на съпрузите Зеленски:
- Тръмп може да бъде решаващ в тази война и може да помогне да спре Путин;
- Относно миротворческия контингент: разговорът е не само за хора, но и за флота и авиацията.
- Всички гаранции за сигурност без САЩ са слаби за Украйна;
- Трябва да имаме адекватни реални оръжия, армия, пакет от способности с голям обсег, които ще спрат Путин;
- По-голямата част от руската армия е съсредоточена на Изток.

