Миналата седмица, докато се моташе из Брюксел, Денков дал и интервюто си пред либералния Титаник Политико, че е крайно време да се прекрати това бездействие на органите на реда и службите за сигурност, когато става въпрос за случаи, в които вероятно Москва дърпа конците. Политико често се ползва от Иво Прокопиев и гуруто на Сорос Иван Кръстев като клоака за платени интервюта и „анализи“ по български теми, които иначе са безинтересни за брюкселската меритокрация. Но щом е за плювни срещу България и руско влияние, всичко е добре дошло. Политико често се ползва за лъскане на имиджа на провалените в България политици като Киро Петков и Христо Иванов. Често там се пускат и поръчкови материали срещу Борисов, писани в офисите на Капитал.
Все по-популярната проруска партия „Възраждане“ напада офиси на ЕС в София, физически блокира депутати в парламента, заплашва хора на прайд събития и призовава враговете на руския президент Владимир Путин да бъдат заличени – и какво се случва? Почти нищо, заключава днес „Политико“.
Ето и снимка от празника 3 март на връх Шипка, публикувана в изданието:
Същото може да се каже и за серията от мистериозните експлозии в оръжейни фабрики – инциденти, които са под интензивно наблюдение, докато София увеличава оръжейното производство за износ за Украйна.
Въпреки че това може да са руски атаки на българска територия, разследващи в София са обвинявани, че бездействат от години.
В интервю за „Политико“ новият българския премиер Николай Денков заяви, че е крайно време да се прекрати това бездействие на органите на реда и службите за сигурност, когато става въпрос за случаи, в които вероятно Москва дърпа конците.
Запита за призива си за действие срещу „Възраждане“, Денков определи обичайния подход на български официални лица към руската намеса със заглавието на последния филм на Стенили Кубрик „Широко затворени очи“.
„Единственото нещо, което поисках от различни институции, е да прекратят да гледат в другата посока“, заявил премиерът пред „Политико“ в Брюксел миналата седмица, уточнявайки, че публичните му забележки спрямо „Възраждане“ са били реакция на „лъжи“, използвани „агресивно“ от тях и от други проруски партии с цел „сплашване на българското население“ с прокремълска пропаганда.
„Те разпространяват лъжи в социалните медии, за да плашат населението и да се опитват да използват тази обстановка за политически облаги“, казва Денков и подчертава, че „Възраждане“ са прибегнали до „език на агресията и подстрекателство:
„Тази агресия става все по-видима и не е нещо, което може да бъде оставено да се развива повече“.