Николай Стайков от Антикорупционния фонд: Приятелите на Петьо Еврото продължават да командват прокуратурата на България.
Освен господин Сарафов и неговото участие, документирано със снимки и други свидетелства, има и други хора, които са от същия кръг, които продължават да са начело на прокуратурата. Този кръг си остана неразследван докрай, единственият опит беше при Иван Гешев през май 2023.
Тогава изведнъж в условия на особена конспиративност 30 автомобила на полицията и прокуратурата се отправиха към ресторант Келари на Околовръстното, за да издирват Петьо Еврото. Бяха направени и претърсвания и изземвания в два имота, свързани с Петьо Еврото в София, в няколко офиса на бизнесмена Размиг Чакърян, Ами, свързан със схемата Капитан Андреево, и претърсвания в имотите на Еврото в Гърция. Тогава са събрани доказателствени материали – изземват се документи, компютри, мобилни телефони.
Тогава по думите на прокурор Зартова в апартаментите на Еврото в София са намерени чували с копия на прокурорски постановления, истинско паралелно деловодство, които са минавали на одобрение през „Осемте джуджета“ и след това са извеждани официално с подпис и печат от деловодството на прокуратурата.
Тези доказателства, които уличават действащи прокурори, отиват в Софийска градска прокуратура. Начело там е Илиана Кирилова, която бих могъл да причисля към приятелите на Петьо Еврото. Тя не го отрече в своите публични изказвания в парламентарните комисии и в своите показания.
Тя е работила в отдела на Еврото, тя е горда и с работата си по КТБ. А цялата работа по разследването на КТБ е ставала в кабинета на Петьо Еврото, докато той е шеф на Столичното следствие. Един от големите въпроси беше защо в делото го няма Делян Пеевски, а той е бивш служител и колега на Пепи Еврото.
За момента имаме уверението на прокурор Кирилова, че в тези доказателства „няма нищо интересно“. От нейните показания става ясно, че тя е запазила приятелските си отношения с Петьо Еврото, докато в същото време е нареждала процесуални действия по „Осемте джуджета“.
Въпросът е кой е политическият кръг, който контролира това. Индикациите са изключително ясни – води се към най-силните хора в държавата. 2019 година, когато Иван Гешев отново беше единствения кандидат, Бойко Борисов каза „Кой да назнача? Само този иска.“ Това, което виждаме като правило е, че влиятелни политици спускат отгоре главни прокурори и г-н Сарафов е поредният спуснат по този начин. Никой, който има контрол върху прокуратурата, не би пуснал просто така това, да остави на някой друг да командва. Това са отношения, изграждани с години и десетилетия.
Случаят Булгартабак от 2007 година за пръв път показа, че има едни групички в прокуратурата и следствието „за извънкласна дейност“, както ги наричам аз. Те обикалят и нещо правят с някакви хора, без да имат процесуални основания. В Булгартабак скандалното беше, че отиват група следователи, които нямат никакво формално основание. Очевидно става дума за продаване на регулаторен чадър срещу услуги, пари и т.н. На въпросното място разговор са били Делян Пеевски и Петьо Еврото. Това са схеми от преди 15 години, те вече са вкоренени в съдебната система, имат имидж на недосегаеми и единственият начин да ги видим на повърхността е да загубят чувството за мярка и допуснат грешка от арогантност.
Няколко пъти чувам от хора вътре в правосъдната система – „Осемте джуджета“ и Нотариуса са неща от миналото, дайте да ги забравим, да гледаме напред. Само че докато съществуват записи-компромати за магистратите вътре в системата – видео, документи, аудио – който има контрол върху въпросните компромати, ще има контрол и върху съдебната система. Имаме предположения от какъв характер са компроматите.
В момента някой продължава да има огромно влияние с контрол върху тези „активи“, с които директно контролира върха на съдебната система. Към това трябва да добавим всякакви приятелски договорки, взаимни услуги.
И се получава нещо, което няма нищо общо с идеята за правосъдие и право.
Николай Стайков, АКФ