Американската аерокосмическа компания „Максар технолоджис“ (Maxar Technologies) съобщи вчера, че е забранила достъпа на Украйна до сателитните си изображения, тъй като правителството на американския президент Доналд Тръмп е преустановило обмена на разузнавателни данни с Киев, предаде Ройтерс.
Компанията заяви, че има договори с американското правителство и десетки съюзнически и партньорски държави и „всеки клиент взима собствени решения за това как да използва и споделя тези данни“. Компанията подчерта, че един от тези договори е GEGD (Global Enhanced GEOINT Delivery program) – програма на правителството на САЩ, която предоставя достъп до търговски сателитни изображения, събирани от САЩ.
„Правителството на САЩ реши временно да спре украинските акаунти за достъп до GEGD“, се казва в изявление на „Максар технолоджис“. „Приемаме договорните си ангажименти много сериозно и няма промяна в други клиентски програми на компанията“, се посочва още в текста.
В сряда директорът на Централното разузнавателно управление (ЦРУ) на САЩ Джон Ратклиф заяви, че Вашингтон е преустановил обмена на разузнавателна информация с Украйна, като по този начин оказва натиск върху правителството на украинския президент Володимир Зеленски да сътрудничи на правителството на Тръмп за свикване на мирни преговори с Русия.

Западни специалисти, участващи в получаването и обработката на сателитни данни за Украйна, са напуснали страната на фона на съобщения, че нейните власти са спрели достъпа до сателитни изображения на САЩ, пише вестник Time, позовавайки се на неназован източник.
Освен това източниците на изданието отбелязват, че фронтовата линия в посока Курск, където украинските въоръжени сили се борят да задържат ивица територия, превзета през август миналата година, страда от липса на разузнаване.
Също така способността за откриване на приближаването на руски бомбардировачи и други бойни самолети, когато те излитат, за да атакуват украинска територия, вече е загубена.
Загубата на американско разузнаване осакати способността на украинските сили да нанасят удари на дълъг и среден обсег дълбоко в руска територия. Някои от тези удари бяха извършени през последните години с помощта на HIMARS. Когато САЩ за първи път предоставиха тези оръжия на Украйна през 2022 г., те също така започнаха да предават сателитно разузнаване, позволявайки прецизни удари срещу руски командни центрове далеч зад фронтовите линии. Сега тези способности са парализирани от липсата на достъп до информация от сателитите на САЩ.