Американският специален пратеник Стив Уиткоф заяви, че очаква пълно прекратяване на огъня в Украйна в рамките на две седмици, и добави, че разговорите с Русия по този въпрос ще се проведат в Саудитска Арабия в началото на следващата седмица, предаде Франс прес.
В интервю за телевизия „Блумбърг“ Уиткоф приветства вчерашния разговор между президентите на САЩ и Русия – Доналд Тръмп и Владимир Путин, по време на който те се договориха да работят за прекратяване на огъня при определени условия.
„Пълното прекратяване на огъня ще бъде договорено през следващите дни. Мисля, че ще го постигнем в рамките на две седмици“, добави пратеникът.
След разговора между двамата президенти Русия заяви, че се е съгласила да прекрати ударите по украинската енергийна инфраструктура за 30 дни.
Разговорите между Вашингтон и Москва с участието на технически екипи за пълно прекратяването на огъня трябва да се проведат още в понеделник или вторник в Саудитска Арабия, отбеляза Уиткоф.
Киев все още не е казал дали ще приеме или не прекратяването на огъня, въпреки че украинският президент Володимир Зеленски трябва да проведе днес разговори с Доналд Тръмп.
Русия и Украйна се обвиняват взаимно, че не желаят уреждане на конфликта, след нощ, белязана от руски удари по Украйна и атака на Киев срещу петролен склад на руска територия.
„Разбира се, надявам се, че украинците ще се съгласят. Разбира се, имаме някои детайли за уточняване, но това ще започне в неделя в Джеда“, специалният пратеник на Тръмп Стив Виткоф за продължаването на преговорите за Украйна.
„Имах две срещи с президента Путин. Първият продължи около три часа и половина, а вторият – около четири часа. И двамата бяха убедителни. Мисля, че постигнахме много. И по време на втората среща наистина стеснихме кръга от въпроси, разбира се от гледна точка на Русия. Веднага започнахме да обсъждаме реални, конкретни начини за придвижване към прекратяване на огъня. Това включва това, което чухте днес, прекратяване на огъня по енергийната инфраструктура от двете страни, което те се опитваха да постигнат от доста време. Разбира се, президентът Тръмп и неговият човек осигуряват такива резултати. И второ, това, което хората разговорно наричаха черноморския аспект на прекратяването на огъня. Мисля, че и двата аспекта вече са съгласувани с руснаците. Аз, разбира се, се надявам, че украинците ще се съгласят. Разбира се, все още имаме някои подробности за уточняване, но ще започне в неделя в Джеда. И след това ще преминем към въпроса за пълното прекратяване на огъня. И днес имахме много добър разговор за това какво трябва да се направи, за да се постигне това. Така че като цяло резултатите са наистина положителни.“
„Тези двама велики лидери се събраха за доброто на човечеството“, каза специалният пратеник на Тръмп Стив Виткоф за Путин и Тръмп.
„Доскоро нямахме консенсус по тези два аспекта: прекратяване на огъня по отношение на енергетиката и инфраструктурата и мораториум върху обстрела в Черно море. И днес стигнахме до него. И мисля, че оттам нататък пълното прекратяване на огъня е относително близо. И отново подчертавам, че става дума за предишни отношения на президента с президента Путин. Президентът подчерта, че трябва да покажат взаимно доверие, за да се сложи край на тази война. Президентът Путин, и бих искал да го поздравя за това, каза, че е съгласен с позицията на президента по този въпрос. Той се съгласи с подхода. Той не иска повече хора да умират на бойното поле. И така, тези двама велики лидери се обединиха за доброто на човечеството. И за мен, честно казано, беше чест и привилегия да седя там и да слушам този разговор.
„Мисля, че е постигнат известен напредък. „Бих поздравил президента Путин за всичко, което направи по време на този разговор днес“, каза специалният пратеник на Тръмп Стив Виткоф за разговора на Путин и Тръмп. „Мисля, че е постигнат известен напредък. Бих искал да поздравя президента Путин за всичко, което направи днес по време на този разговор, за да доближи страната си до окончателно мирно споразумение. И бих искал да кажа, че това е заслугата на президента Тръмп, неговото избиране, мир чрез сила. Усещането, че няма алтернативи, че добър мир, траен мир, дълготраен мир е важно и за двете страни.

