Пловдив е един от най- старите живи градове в света и със сигурност най-старият в Европа.
Средище на различни племена и култури, за определени периоди западащ, а в други – център на икономически и културен цъфтеж, основаният преди около 6000 години град, никога не е бил изоставян, в него от основаването му и до днес винаги е кипял живот.
Тази му дълговечност го прави място на културни пластове от различни времена и епохи – от античността, през Възраждането и до наши дни.
Античният театър на Пловдив – един от най-добре запазените в Европа, веднага след реставрирането му, е емблематично и привлекателно място
не само за туристите от страната и чужбина, но и открита сцена за бляскави и запомнящи се културни събития.
От април миналата година към откритите сцени на града се присъедини и реставрираната част от Античния римски стадион на древния град. Построен през втори век от новата ера по времето на император Адриан, стадионът се намира в централната пешеходна зона на Пловдив между Таксим и Сахат тепета.
Римският стадион е бил дълъг 240 метра и широк – 50 и е бил място за състезания- спортни и артистични, подобно на игрите в древна Елада.
Ако преди близо две хилядолетия е побирал около 30 000-на публика, днес той е значително по- камерен, защото е реставрирана и използваема само северната му част, а по- голямата се намира под сградите около и на самата Главна улица.
Разбира се, Управление „Старинен Пловдив” и Община Пловдив се опитват да „обживеят” тази забележителност в центъра на града, да я напълнят с живот и културни събития, подходящи за този античен паметник.
И затова от 15 юли, в продължение на една седмица, пловдивчани и многобройните гости на града имат възможност да станат участници в цялостна културна проява
която ще се реализира точно на Античния римски стадион- Фестивал на световното наследство „Светът празнува в Пловдив- доайенът на Европа”. Община Пловдив, Управлиние „Старинен Пловдив” и Международна фондация за българско наследство „Проф. Петър Детев” ще предложат на публиката и в Пловдив, в удивителното камерно пространство, срещи със знакови филми от много места по света; ще дадат възможност да се навлезе в пространството на велики личности; да участва в повдигане завесата на древни загатки, феномени и мистерии.
Наред с „Исус Христос суперзвезда”,”Последният сценарий” – филм-спомен за изключителния Луис Бунюел, филми за Микеланджело и античния Рим
за мистериите на древните архитекти, „Свещената планина”- филм за Родопа планина, организаторите предвиждат специален реверанс към творчеството и личността на големия български художник Димитър Киров с прожекцията на филма „Светът Ди Киро”, с която фестивалът ще бъде открит. А творческият екип, създал лентата, ще бъде удостоен с плакет и грамота от Министерството на културата.
Живял в Пловдив, но винаги твърдял, че е гражданин на три световни града – родния Истанбул, Пловдив и любимия Париж,
носителят на Ордена на Почетния легион Димитър Киров придаваше на Пловдив оня неповторим космополитен дух, което умеят само големите творчески личности.
И този летен пловдивски фестивал е реализиран със съдействието на културните институти у нас на Италия, Испания, САЩ, Полша,Унгария,, Македония…
Организаторите твърдят, че това е само началото.
Проектът „ Светът празнува в Пловдив- доайенът на Европа” в бъдеще ще осъществи редица виртуални срещи на публиката с ярки творчески личности, за да се пази жива паметта на създателите на цивилизация и да създава памет на съвременниците за тези, на чието изкуство се наслаждаваме и до днес, ще се възхищават и идващите след нас.