Ароматерапията има доказано действие при лечението на редица неразположения и заболявания, включително при децата. Най-популярният и лесен начин за използване на етеричните масла е чрез вдишване на техния аромат. За тази цел използваме дифузер за етерични масла. Ето какви са ползите от неговата употреба за децата:
Поддържа влажността на въздуха
Влажността на въздуха, особено през зимата, осезаемо намалява в закритите помещения, където децата прекарват времето си – у дома, в детската градина и т.н. Носната лигавица се изсушава именно от сухия въздух, а това понижава нейната защитна функция, отслабва имунитета и създава условия за развитието на различни вируси.
Спомага облекчаването на кашлица и ларингит
Непродуктивната и суха кашлица успешно се лекува с помощта на дифузер за етерични масла. Той може да работи денонощно, така че да постигнете по-добри резултати. При ларингит е добре да налеете студена вода, която допълнително ще овлажни въздуха в стаята и ще облекчи пристъпите на кашлица. Добавете капка от подходящо за проблема етерично масло и ще забележите, че състоянието на детето ви значително ще се подобри.
Облекчава симптомите на синузит, хрема и запушен нос
Овлажняването с дифузер и йонизирането на въздуха ще помогне на вашето дете да започне да отхрачва и да се пребори с носните секрети. Често УНГ специалистите препоръчват именно инхалации при подобни проблеми, тъй като влажният въздух втечнява гъстия секрет и подпомага по-лесното му изхвърляне. Ароматерапията ще улесни и храненето на детето.
Подобрява съня на детето
Запушеният нос често води до проблеми със съня при децата. Понякога детето се буди от кашлица, породена от т.нар. „задна хрема“, която се характеризира със стичащи се навътре секрети. С помощта на дифузер за етерични масла ще облекчите кашлицата на детето и секретът от носа му ще се втечни. Може да добавите и 1-2 капки от подходящо масло върху калъфката на възглавницата на малчугана за по-пълноценен сън.
Съвети за използване на етеричните масла:
- За имунитет: див лимон, лавандула, тамян, римска лайка, чаено дърво;
- При стомашни проблеми: копър, мента, джинджифил, кориандър, лавандула, римска лайка, анасон;
- За спокоен сън: лайка, лавандула, ветивер, див портокал, сандалово дърво, мандарина, бергамот, тамян, кедрово дърво, иланг-иланг, майоран;
- При хрема: див портокал, тамян, лайка, лавандула, лимон, сибирска ела, чаено дърво, розмарин, хвойна, тамян, кедрово дърво;
- За превенция през зимата: лимон, сибирска ела, див портокал, лавандула, чаено дърво, мащерка, риган, тамян, евкалипт, гераниум;
- Срещу комари: лимонена трева, мента, гераниум, евкалипт, лавандула, босилек, чаено дърво, салвия, розмарин;
- Срещу кърлежи: кедрово дърво, ветивер, лавандула, евкалипт, кипарис, лимонена трева, чаено дърво, гераниум.