Излишъкът от 1 милиард в бюджета за февруари се оказа врътка на Асен Василев. Това е сума, преведена през януари целево от бюджета за миналата година за проекти на общините. Ако тези пари се изхарчат тази година за проекти в общините, ще лъсне огромна дупка в бюджета. Ако останат в хазната ще стане обратното – ще е много тежко за общините, които разчитат на средствата, за да строят.
Бюджетният излишък от 1 милиард в края на февруари, с който се хвали Асен Василев е счетоводна врътка. Действа се урбулешката и пари от бюджета за 2023, които вече трябва да са разплатени и изхарчени, се мъдрят в баланса като налични за 2024.
Оказва се, че заделената от Бюджет 2023 сума от 1.2 млрд. лв. за проекти на общините с решение на кабинета дни преди Нова година, е преведена в Бюджет 2024 в края на януари и така е надула значително салдото към края на февруари. Това става ясно от постановлението на кабинета за изпълнението на бюджета, прието на 29 януари тази година.
Преди дни финансовото министерство изненада с новината за неочаквано добро изпълнение на бюджета, в резултат на което той е на излишък от 1 млрд. лв. (0.5% от БВП) към 29 февруари, при положение, че на годишна база е гласуван с дефицит от 6.2 млрд. лв. (3% от БВП).
За сравнение, в края на февруари миналата година тогавашният служебен министър Росица Велкова отчете дефицит от 190 млн. лв. и предупреди, че се задава тежко положение пред държавните финанси. Тогава тя работеше в условията на липса на редовно приет бюджет. След идването на редовното правителство на ПП-ДБ и ГЕРБ такъв бе гласуван, като пенсиите бяха увеличени с 12% от 1 юли, учителските заплати също бяха вдигнати, както и някои социални плащания. При това е странно отчетеното към 29 февруари намаление на разходите на държавата със 700 млн. лв.
Обяснението е в приетото постановление 13 на Министерски съвет от 29 януари 2024 г., с което сумата от 1.2 млрд. се възстановява по бюджета на МРРБ от сметката за чужди средства, където парите бяха заделени от миналогодишния бюджет.
На въпрос на Mediapool дали излишъкът от 1 милиард в края на февруари се дължи на счетоводната операция с прехвърлянето на парите от миналогодишния бюджет, от Министерството на финансите отговориха, че въпросната сума се отчита като „възстановен разход“ на МРРБ. Това означава, че тя е надула текущия касов излишък, но ако бъде похарчена по предназначение до края на годината, ще се отрази неутрално на бюджетното салдо за 2024 г. (на касова основа).
От МФ не отговорили на Медиапул защо операция с толкова сериозен ефект върху текущия излишък не е спомената в редовното прессъобщение за изпълнението на бюджета, което обикновено коментира най-съществените фактори, които са повлияли върху състоянието на фиска.
„В хода на изпълнението на бюджета за 2024 г., средствата за капиталови разходи за реализиране на общински проекти ще се предоставят своевременно за разходи по проекти и програми, за които е налице готовност за тяхната незабавна реализация и за които са изпълнени условията на чл. 107 от ЗДБРБ за 2024 г. По този начин ще се преодолее дългогодишната практика капиталовите разходи в края на годината да се пренасочват към друг вид разходи или да остават нереализирани по бюджетите на общините, с което не се постигат ежегодно поставените цели за ниво на инвестициите в публичния сектор“, отговориха още от МФ.
Какво става с проектите на общините?
Реално изпълнението на проектите от общините все още не е започнало. Едва през февруари започна подписването на споразуменията между местната власт и регионалното министерство.
Около 980 заявления са подадени по Инвестиционната програма за общински проекти, от които над 700 са разгледани от МРРБ, съобщи зам.-министърът на регионалното развитие Веселина Терзийска по време на общото събрание на Националното сдружение на общините в края на февруари.
Тя уточни, че в момента се подписват споразумения с общини, чиито проекти отговорят напълно на изискванията на закона.
Предстои изпращане и на писма до общините за коригиране на установени неточности, каза още Веселина Терзийска.
Инвестиционната програма за общинските проекти ще се изпълнява от 2024 г. до 2026 г. Това означава, че програмата е текуща и текущо ще бъдат разглеждани и финансирани проекти, разясни Терзийска.