Президентът на САЩ Джо Байдън обяви днес, че е взел решение какви да бъдат ответните му действия на атаката с дронове, при която трима американски войници бяха убити в Йордания, предаде Ройтерс.
Агенцията отбелязва, че изявлението на американския държавен глава е в контекста на преценката му как да възпре нападенията над военните части на САЩ от страна на проиранските въоръжени групировки в Близкия изток, без да предизвика разрастване на конфликта.
Говорейки пред медиите на излизане от Белия дом, преди да отлети за предизборна проява в щата Флорида, Байдън (претендент за номинацията за кандидат-президент на Демократическата партия) не уточни какво точно е решението му, взето след консултации с негови високопоставени съветници.
Американският президент каза, че САЩ нямат нужда от по-широк военен конфликт в Близкия изток. Ройтерс посочва, че на базата на преценяваните от Байдън възможности, ответни удари ще има, но не е ясно кога.
Освен че загинаха трима, още 34 американски военнослужещи бяха ранени при атаката с дронове, извършена от проирански въоръжени групировки срещу американски военни части в североизточна Йордания, в близост до границата със Сирия, уточниха американски представители в неделя.
Подкрепяната от Техеран иракска въоръжена групировка „Катаиб Хизбула“ обяви, че прекратява всички свои военни операции срещу американските войски в региона, за да не създава „притеснения“ за иракското правителство, предаде Ройтерс.
Въпросното решение е било взето след убийството на трима американски войници при атака с дрон в близост до йорданско-сирийската граница. Според Пентагона става въпрос за нападение на „Катаиб Хизбула“, въпреки че все още не е направена окончателна оценка.
Основана след воденото от САЩ нашествие в Ирак през 2003 г., групировката е една от елитните иракски въоръжени фракции, които са най-близо до Иран. Тя е най-мощната въоръжена фракция в Ислямската съпротива в Ирак – група, обединяваща твърдолинейни шиитски въоръжени формирования, които са извършили над 150 нападения срещу американски сили от октомври насам, когато избухна войната в Газа. Правителството на Ирак е подкрепяно от партии и милиции, близки до Иран, макар и не пряко от твърдолинейните групировки, които обстрелват американските сили, твърдят западни и иракски официални лица.
Багдад осъди нападенията, като същевременно заяви, че регионалната ескалация ще продължи, докато трае войната в Газа.
Министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин обеща, че Вашингтон ще предприеме „всички необходими действия“ за защита на войските си след смъртоносното нападение. В същото време правителството на президента Джо Байдън подчерта, че не се стреми към война с Иран, припомня Ройтерс.