България изпадна в тежка бейби рецесия. Икономическата криза удари рязко раждаемостта в Европа и нашата страна е една от най-силно засегнатите.
Тя е на 19-то място по този показател на континента, показват данните на Евростат.
С всяка изминала година от 2008-а насам стагнацията на раждаемостта на континента се връща към най-ниските си нива и като цяло се приближава към тези след войната. Положението е най-тежко в бившите соцстрани които вече са членки на Европейския съюз.
1,5 е коефициентът за плодовитост в България, отчитат от Евростат.
Средно за развитите страни в Западна Европа като Германия, Франция, Белгия и Швейцария той е малко над 1.70, докато в държавите от Източна Европа се движи между 1.20 и 1.50. Непосредствено след нас по заченати и родени деца са Унгария, с коефициент 1.23, Румъния – с 1.25, Латвия и Литва – с 1.30.
Близо 8000 са българските деца в Испания.
Голяма част от които са родени в страната след заминаването на родителите им, уточниха от организацията на нашите сънародници там, пише „Монитор“. Тази страна е с най-много наши емигранти на континента. 168 131 са тези с адресна регистрация в Испания към 1 януари 2013 г, казаха от там. Според неофициалната информация броят на нелегално работещите и живеещи там български семейства е двойно повече.
Броят на родените у нас деца през 2012 г. е паднала до критичния минимум от 69 000, което е с 1725 по-малко от предходната.
През 2009 г. у нас са се родили около 80 000 бебета, а през 2010 г. – около 75 000. Близо четвърт от новородените са се пръкнали по метода ин витро.
За повечето от българките, заченали чрез асистирана репродукция, е използвана сперма внос от скандинавските страни и Белгия, тъй като има дефицит на дарители у нас.
Прекратяването на плащанията на мераклиите да бъдат анонимни татковци е основната причина банката за сперма у нас да пресъхне и да внасяме материал от чужбина. До 2007 г. на доброволец се плащаше по 50 лева за материала от един сеанс насаме.