Има ли нещо вярно, че България ще дава старите си, но все още летящи МИГ-ове като военна помощ за Украйна? Все още новият военен министър Тагарев от ДСБ не е внесъл искането в Парламента, но вече избухна новината, че служебното правителство е поискало помощ от съседната натовска държава Гърция да поеме охраната на българското въздушно пространство. Новото правителство като нищо може да изнесе цялата покъщина и въоръжението на армията за Украинския фронт, защото ПП, ГЕРБ, ДПС и ДБ никога не са крили това си намерение, въпреки, че досега нямат стъпка в тази насока, но новият министър Тагарев е натовски ястреб, така че кой знае… Въпрос на дни е кабинетът да предложи да се гласува от парламента засилена военна помощ за Украйна и тя да мине с конституционно мнозинство. Тагарев може да тества новата коалиция ПП/ДБ/ДСБ – ГЕРБ – ДПС преди правосъдната реформа. Полша даде челен опит и вече прати четири стари изтребителя на Зеленски през пролетта. Старите мигове са най-ценният актив, който НАТО иска да дадем за войната, но без тях до 2027 година България ще остане без нито един боен самолет. Тогава идват закупените 8 самолета F-16, което си е само половин ескадрила.
Охраната на въздушното пространство на НАТО е мирновременна колективна отбранителна мисия, чието предназначение е да гарантира целостта и сигурността на въздушното пространство на съюзниците от Алианса. Това се посочва в информация от пресцентъра на Министерството на отбраната (МО) във връзка с публикация във в. „Катимерини“, в която се твърди, че България е поискала гръцки самолети за охраняват небето. От това се разбира, че охраната на българските граници ще е съвместна, а не само гръцка операция.
В този контекст и в съответствие с приетите решения за гарантиране на сигурността на източния фланг на НАТО e възможно гръцките Военновъздушни сили да изпълняват задачи по усилване на охраната на въздушното пространство на Република България в допълнително уточнен период от време, посочват от МО. Съобразно установения процес на разпределение на съюзните усилия за гарантиране на сигурността, всяка държава членка определя на доброволен принцип приноса си за реализирането на мерките за усилена бдителност на Алианса.
Същевременно българските Военновъздушни сили (ВВС) ще продължат да изпълняват националните си ангажименти по носене на дежурство в Интегрираната система на НАТО за противовъздушна и противоракетна отбрана (NATINAMDS) и защита на националното и съюзно въздушно пространство. При необходимост изпълнението на задачите от гръцките ВВС ще се извършва от летища на територията на Република Гърция, информират от МО.
Съвместното изпълнение на тези задачи от ВВС на България и Гърция ще повиши способността на българската бойна авиация да действа интегрирано със силите на съюзниците и да осъществява двустранни презгранични операции, в обхвата на действащите междудържавни споразумения.
На 5 декември миналата година приключи съвместна мисия по усилена охрана на въздушното пространство, изпълнявана в продължение на един месец от Военновъздушните сили на България и на Кралство Испания. Българските и испанските изтребители изпълняваха съвместно задачи по охрана на въздушното пространство от 14 ноември. Мисията тогава беше в изпълнение на мерките за гарантиране на сигурността на съюзниците от Алианса и на задачите в Постоянно действащия план за противовъздушна и противоракетна отбрана в Интегрираната система на НАТО.