Осем страни от ЕС отказват да сключат двустранни споразумения с Киев със задължения за сигурност. Това са България, Унгария, Кипър, Словакия, Хърватия, както и неутралните Австрия, Ирландия и Малта, пише вестник Welt am Sonntag, позовавайки се на поверителни данни на ЕС, съобщава ТАСС.
Според изданието Турция и Швейцария, които не са членки на Европейския съюз, също не искат съответни двустранни споразумения с Украйна. Досега само седем европейски държави са предоставили на Киев двустранни ангажименти в областта на сигурността: Дания, Финландия, Франция, Германия, Италия, Латвия, Финландия, Холандия и Франция.
По-рано Welt am Sonntag съобщи, че Европейският съюз е съгласувал проект за „обещания“ в областта на сигурността и в момента Брюксел го обсъжда с Киев. Както пише изданието, три неутрални държави (Австрия, Ирландия и Малта) през последните месеци настояха ЕС, за разлика от отделните държави от общността, да даде на Киев само обещания, но не и гаранции. От гледна точка на тези страни това налага по-малко задължения на ЕС, отколкото в случая с гаранциите.
Според информацията на германския вестник посланиците на 27-те държави членки на Съюза наскоро са постигнали съгласие по текст от единадесет страници, класифициран като „поверителен“, който в момента се обсъжда между Европейската служба за външна дейност и правителството в Киев.
В документа, с който разполага вестника, се казва: „Европейският съюз и неговите държави членки играят решаваща роля за непосредствената и дългосрочната сигурност и устойчивост на Украйна чрез военна и гражданска помощ, хуманитарна, финансова, търговска и икономическа подкрепа, осигуряване на подслон за разселените лица, подкрепа за реформи, възстановяване и рехабилитация, но също така и чрез ограничителни мерки и дипломатическа подкрепа.“
По-конкретно, ЕС уверява Украйна в незабавни консултации в случай на нови нападения. Проектът на 27-те държави от ЕС гласи: „В случай на бъдеща агресия Европейският съюз и Украйна възнамеряват да се консултират в рамките на 24 часа относно нуждите на Украйна да упражни правото си на самоотбрана съгласно член 51 от Устава на ООН“.
Това обаче изключва прякото участие на военнослужещи от ЕС заедно с украински войници в бойни операции срещу Русия. Въпреки това Брюксел обещава на Украйна продължаване на доставките на смъртоносни и несмъртоносни оръжия, продължаване на обучението на войниците, помощ при реформирането на сектора за сигурност, подкрепа при разминирането на страната и сътрудничество в областта на отбраната срещу хибридни заплахи и кибератаки.