Разраства се скандалът с незаконни осиновявания, донорство на яйцеклетки и привидни инвитро процедури, извършвани на остров Крит в Гърция. Сред експлоатираните жени имало и българки, посочват местните медии.
Днес задържаните по случая са изправени пред прокурора в град Ханя на остров Крит.
Разследването досега потвърди, че арестуваните са извършвали търговия с яйцеклетки, оплождане инвитро и осиновяване на бебета.
Клиентите са били от различни страни в света. Цената е достигала до 120 хиляди евро.
Местен електронен сайт описва местата, където са държани експлоатираните жени, като „дупки“. Сред тях има и жени от България, посочва разследване на журналистите в град Ханя на остров Крит.
Това са жени в уязвимо положение, използвани като донори на яйцеклетки и сурогатни майки, съобщават от полицията.
За ръководител на престъпната група се сочи гинеколог от Крит, като заподозрени за участие са още осем лица. Арестуваните са обвинени в няколко тежки престъпления.
Във връзка със скандала министърът на здравеопазването уволни председателя на Националната служба за асистирана репродукция, предава БНР.

Суми, надвишаващи три милиона евро, са били „паркирани“ в офшорни компании от членовете на мрежата за трафик на бебета в Крит, която беше разбита от Отдела за организирана престъпност на Крит в сътрудничество с Прокуратурата за икономически престъпления, пише Труд.
Според информация данъчни одитори, които са се занимавали със случая поне шест месеца, са идентифицирали три милиона евро в офшорни компании, поддържани от престъпната група. Същата информация гласи, че офшорките са повече от пет.
Според добре осведомени източници компаниите са действали през последните шест години и всеки месец са имали множество парични движения.
Разследването продължава, а полицията в сътрудничество с данъчните органи се опитват да блокират тези суми и да ги конфискуват.
400 двойки са измамени от нелегалната мрежа за осиновяване.
1500 евро е била тарифата за донор на яйцеклетки, разкри млада жена от Каламата, с която престъпната организация се е свързала.
Според показанията на младата жена, служител на центъра за асистирана репродукция в Ханя се свързал с нея чрез роднина и чрез страница във Facebook й предложил да стане донор на яйцеклетки.
Служителката на центъра й обяснила, че се търсят донори, които трябва да са над 25 години, да са раждали поне веднъж и да не са женени. Младата жена, която вече има дете, влиза в сделката без да осъзнава незаконността на предложението. Преминава през първите хормонални изследвания, чиято стойност (50 евро) е внесена в личната й сметка от служител на центъра.
Следва споразумение за датата, на която тя ще пътува до Ханя, за да продължи с изваждането на яйцеклетки. Получава уверение, че центърът за асистирана репродукция ще поеме цената на билетите, ще й наеме къща с покрити всички разходи и платени сметки за вода и ток, както и че ще получава 750 евро на месец и допълнително 1500 евро за дарените яйцеклетки.
Когато кандидат-жертвата от Каламата попитала за допълнителни изследвания, служителката я успокоила с думите „не се притеснявай, гинекологът е тук“.
В разговорите, водени винаги чрез Facebook, служителя е попитал жената дали познава жени, които биха искали да станат донори на яйцеклетки, като обяснил, че имат преводач за албански, грузински и украински жени.
Междувременно сайта cretapost, публикува снимки на къщата, в която са живели „сурогатните майки“.
В това старо имение, намиращо се в центъра на Ханя, живеели жените от България и Грузия, доведени от групата за трафик на бебета, за да станат сурогатни майки срещу заплащане.
Според информация по делото, жените са настанявани в 14 различни къщи, за да може околната среда да бъде контролирана и дейността незабелязана.
Жителите на района споделят, че често са виждали бременни жени да отсядат там, но не са предполагали, какво се крие зад това.
Разбиването на престъпната група разтърси и постави под въпрос законовите процедури, извършвани от Центъра за инвитро оплождане в Ханя. Председателят на гръцката Национална служба за асистирана репродукция Николаос Врахнис заяви след разкритията, че службата му е в непрекъснат контакт със заместник-научния ръководител на центъра на о. Крит и с останалия персонал, за да бъдат взети необходимите мерки за запазване на генетичния материал от пациенти, който се съхранява замразен в криогенната банка в Ханя. Увери също, че всички медицински процедури, които са в развитие, ще бъдат завършени.
Министърът на здравеопазването Михалис Хрисохоидис освободи вчера Врахнис от поста му заради случая на о. Крит.