Най-дълго управлявалият премиер в Европа падна заради мигрантската криза в страната си. По времето на Рюте Нидерландия даже си смени името от Холандия, а той беше най-големият противник за приемането на България в Шенген. Българомразецът Рюте бе лидер на либералите в Европа и силен поддръжник на “Харвардските” шарлатани в България, също леви либерали като него. Иначе Рюте ненавиждаше България, въпреки голямата колония трудолюбиви българи в Ниската земя. По ирония на съдбата той пада от власт именно заради това, с което хулеше България – опазването на шенгенските граници и наводняването на морската му страна с мигранти от Магреба и цял свят.

В края на юни либералният премиер Николай Денков имаше разговори с Марк Рюте по темата Шенген. Нидерландия наблюдава внимателно действията за съдебна реформа в България и оценява усилията в тази посока. Това ужким е заявил Рюте в разговора с Денков, съобщи пресцентърът на Министерския съвет. Кой знае дали го е мислил сериозно или просто е тупкал топката.
Тази седмица пък ЕК изпрати писмо до Съвета на Европейския съюз, за да го уведоми, че смята да закрие Механизма за сътрудничество и проверка. Това бе съобщено от еврокомисаря по ценностите и прозрачността Вера Йоурова.
Всъщност точно мигрантският натиск в Нидерландия изяде главата на Рюте. По улиците на Амстердам и други нидерландски градове се вихри мафиотска нарковойна между клановете на няколко фамилии с етнически произход.
В свой анализ либералният Титаник „Политико“ посочва като основна причина за разпада на нидерландското коалиционно правителство липсата на споразумение за това как да се справи с броя на търсещите убежище влизащи в страната.
Месеци наред министрите обсъждат нови мерки за ограничаване на потока от мигранти към страната. Но напрежението достигна връх тази седмица, когато две коалиционни партии отказаха да подкрепят натиска на консервативната партия на премиера Марк Рюте да затрудни събирането на бежанските семейства.
Рюте ръководи Нидерландия от октомври 2010 г. в четири различни коалиции, което го прави най-дълго управлявалият премиер в холандската история.
Неговият VVD искаше да създаде двустепенна система за търсещите убежище, като хората под заплаха от преследване имат повече права от тези, които бягат от военни зони. Освен това се казва, че броят на членовете на семейството, които могат да се присъединят към бежанците във втората категория, трябва да бъде ограничен до 200 на година.
Но партията срещна опозиция по последната точка, от най-малкият член на четирипартийната коалиция, която заяви, че не желае да разбива семейства.
Последният опит за постигане на консенсус завърши без резултат в петък.
Министър Ерик ван дер Бург, отговарящ за уседналостта, е предложил компромис – правилото за събиране на семейството да е „аварийна спирачка“, която ще се задейства само ако миграционните убежища в страната са изложени на риск от пренаселеност. Но ChristenUnie – най-малкара членка отхвърли и този план.
Рюте каза в петък вечерта по време на пресконференция, че е „разочарован“, като нарече различията във възгледите на коалиционните партии за миграцията „непреодолими“.