Националната агенция за приходите проверява 10 физически лица, собственици на луксозни автомобили като Ролс-Ройс, Бентли и Порше, които не са декларирали никакви или почти никакви приходи. Това съобщи пред “Сега” говорителят на НАП Росен Бъчваров. Данъчните ревизии са започнали преди три месеца и още не са приключили.
През последните 3 години приходната агенция е извършила 55 ревизии и около 400 проверки на граждани и фирми, които притежават скъпи коли. В следствие на тях са установени неплатени данъчни задължения в размер на 2,3 млн. лв. Наложени са и корекции за общо 10 млн. лв. на дружества, които декларират, че са на загуба, а в същото време купуват луксозни автомобили.
НАП е установила още неплатено ДДС на скъпи автомобили за общо 250 000 лв. Когато фирма закупи кола от друга държава, тя има възможност да предпочете да се начисли ДДС у нас, а не в страната, откъдето е купено возилото. Впоследствие обаче някои дружества не го правят.
ПРЕМИЕРСКИ ГНЯВ
Преди десетина дни премиерът Бойко Борисов призова бизнесмените, които шофират скъпи автомобили, да ги продадат, за да платят на работниците си. “Доста пъти ме упрекнаха, че съм обидил някого. Искам да кажа, че към днешна дата в бедна България има три автомобила бугати като на Роналдо, 241 бентлита, 123 ферарита, 54 майбаха, 22 макларъни, 87 ламборджинита, 311 мазератита, 84 ролс-ройса, 280 хамъри, близо 4000 ягуари, близо 5000 поршета. Е, като казах, че в някои бизнеси да запазят работниците може да нямалят колите си, с кое съм ги обидил? Исках да изчета справката, защото така говорят, все едно съм ги обидил, аз исках да защитя работниците”, обясни Борисов.
Премиерът беше дори по-краен на последния среднощен брифинг в Министерския съвет: “Тези бизнесмени, които толкова плачат за бизнеса си – кое е по-мило? Да сложиме живота на хиляда, две, пет хиляди души да умрат, за да тръгне някакъв бизнес, по-точно – да не обеднеят. Още не съм видял от “Ролс-ройс“-ите някой да го продаде или да го заложи.“
ПРЕТОПЛЯНЕ
Всъщност ролс-ройсите, бентлитата и други скъпи марки автомобили на българския бизнес периодично се вадят в общественото пространство от институциите. През април м.г. приходната агенция обяви, че започва проверки на 400 души, които са купували луксозни стоки, без обаче да отчитат доходи. “В тези проверки често се оказва, че приятели и любовници са в основата на обясненията. Проверките не вменяват априорна вина, не приемат, че някой е разбойник до доказване на противното. Но в момента има една видима диспропорция – нула лева доход и относително висок разход, който трябва да бъде обяснен”, коментира тогава говорителят на НАП Росен Бъчваров.
Година по-рано пък бившият главен прокурор Сотир Цацаров нареди акция “Комар” за луксозни къщи и коли. През януари 2018 г. държавното обвинение започна проверка на 365 собственици на скъпи имоти и луксозни коли, купени през 2015 г. и 2016 г. Не стана ясно обаче как завърши разследването на прокуратурата.