В Белгия живеят не повече от 500 хиляди мюсюлмани, като според BBC едва 30 носят бурки.
Законопроектът е формулиран така, че забранява носенето на всякакви религиозни и светски дрехи, които прикриват идентичността на лицето. Депутатите обясняват, че са го подкрепили в името на сигурността.
Друг мотив е, че бурката е символ на подтисничеството на жените.
Мюсюлманската общност критикува законопроекта, като посочи, че той всъщност ще има обратен ефект. Жените, които носят бурки, сега ще трябва да не излизат от домовете си.
Амнести Интернешенъл също разкритикува законопроекта, като от правозащитната организация подчертаха, че той нарушава правото на свободно изповядване на религията си.
Наказанието за онези, които се разхождат с бурки или със забулени лица по улиците на Белгия, ще бъде глоба между 15 и 25 евро или седем дни затвор.
Решението на белгийския парламент е в унисон с антимюсюлманските настроения в цяла Европа. Във Франция се обмисля да бъде приет подобен законопроект, като президентът Никола Саркози заяви, че би го подкрепил.
По думите му онези, които искат да носят бурки, не са добре дошли в страната му. По-късно пък бе на чужденец бе отказано гражданство, защото принуждавал жена си да се забулва.
В Швейцария пък приеха закон, който забранява на мюсюлманите да си строят нови минарета към джамиите.
В Холандия през 2006 г. предложението за забрана на забулването беше отхвърлено и обявено за противоконституционно. Още тогава правителството обеща, че ще се опита да забрани покриването на лицето поне в училищата и правителствените институции.
Закон от 1975 г. задължи италианките да показват лицата си на публични места, но това не се отнася за мюсюлманките. През октомври 2009 г. Силвио Берлускони също обеща да наложи забрана върху религиозните дрехи, които покриват лицето.
Някои области в Германия пък забраниха на учителите да носят забрадки в училищата.