Един български политик без грам доверие от народа си ще пробва да продължи да си управлява парламентарна република без да му се налага да се съобразява и дори да присъства в парламента. Разбира се, ако има верен съюзник като Бойко Борисов, който ще продължи да саботира другите партии за избор на регулатори в разпокъсаното Народно събрание.
Оказва се, че Пеевски е наистина пълен с глупави изненади като магаре със стомашно – червени газове (пръдня).
Два ключови избора – на главен прокурор и на председател на Върховния административен съд (ВАС), ще опита да направи в следващите месеци Висшият съдебен съвет (ВСС) като финтира обществото и парламента. За целта по инструкция на своя задкулисен господар Пеевски ВСС щял да действа веднага, след като започне предизборната кампания, за да използва предизборната пушилка и скандалите, които ще вдига с компромати изгонения от ДПС политик.
Темата, която беше замряла в очакване на решенията на Конституционния съд (КС) за промените в основния закон и за механизма за разследване на главния прокурор, отново набра скорост и нажежи емоциите.
Според част от юридическата мисъл вече нямало пречка този състав на ВСС, който работи 2 г. извън мандата си по вина на две партии в парламента (ГЕРБ и ДПС с Пеевски доскоро),
да открие процедурите. Ако го стори обаче, ще си навлече гнева на поддръжниците на т.нар. съдебна реформа, която беше отменена от КС, както и на всички партии и гражданското общество. Тази голяма група юристи смята, че настоящият съвет се е компрометирал и не е редно да избира двама от шефовете в съдебната власт. Трето юридическо мнение пък застъпва виждането, че част от преходните разпоредби в конституцията продължават да действат въпреки решението на КС. Причината била, че в основния закон останаха промените, свързани със структурата и правомощията на прокуратурата. А заради тях трябвало да се извърши промяна в устройствения закон и в още около 80 други, преброили правници. Една от преходните разпоредби в конституцията казва, че членовете на ВСС се избират в срок от три месеца след влизане в сила на законите, които се отнасят до прилагането на промените в съдебната власт.
Ситуацията ще стане наистина абсурдна, ако изхвърленият от политическата система политик успее да си избере главен прокурор и то посред течаща изборна кампания. Планът дори бил кадровиците да изберат главен прокурор най-късно преди изборите, за да стрене полицията и никой да не пипа купувачите на гласове. Запознати с плановете на Пеевски смятат, че той ще действа точно така в негов стил – безпардонно, нагло и брутално, докато има достъп до съдебната власт през зависимите си проксита в кадровия орган. Ако Пеевски, въпреки обществената съпротива и политическите си опоненти, успее да стигне до безумен избор на нов всесилен и лично предан нему главен прокурор, държавният глава няма да подпише указа, а новият парламент без Пеевски ще опита да разтури компрометирания Висш Съдебен Съвет. Подобен казус се разви с Бойко Рашков, който бе избран, но не встъпи в длъжност през 1999 година, а мнозинството на Иван Костов разтури стария ВСС и си избра нов.
Ако планът успее, Пеевски ще докаже, че политик с нулево доверие може да управлява държавата от задкулисието и като прескочи основния орган на властта по Конституция – Парламента. Първо Пеевски си управлява със служебен кабинет с негови премиер и министри, назначени от постното меню пред президента, а после със свой личен главен прокурор ще тероризира всички за цели седем години. А дори може да им нареди да го изберат за премиер или поне шеф на ДАНС.
Разбира се, че Пеевски ще изхвърли мухльото Сарафов и ще сложи нормален човек, който да разнищи копринките, дерибеите и шарлатаните.Нека да вият колкото си щат.