Готви ли се проникване в машините за гласуване тази неделя по системата, по която тревогата BG-Alert обсеби и подлуди телефоните.
Защо системата за ранно известяване ужаси само жителите на столицата? Има ли нещо общо между проникването в телефоните на абонатите на една мобилна компания и начина, по който с един компютър може да се подаде сигнал към всички машини за гласуване в едно населено място за манипулация за техните резултати?
Много е възможно същата алабала да е станала с машините за гласуване и техните кодове при първите избори с машини, когато ПП спечели, а машините все още не бяха принтери. За същите кодове ли се хвалеше тогава Кирил Петков? Има ли фирмата, наета да прави системата за ранно изваряване общо със съзвездието от Айти компании около Продължаваме Промяната? Човешка грешка или хакерски експеримент бяха зловещите съобщения, които ни подлудиха онзи ден. Тези и други и остри въпроси витаят около зловещия инцидент със странното проникване на телефоните и меко казано странните инциденти около размяната на кодове на машините и поведението на разни хакери с власт в защитена среда.
Самият собственик на фирмата дава нелепи обяснения.
Не е имало хакерска атака на системата за ранно предупреждение при бедствия BG-ALERT, която разпрати хиляди съобщения за опасност на абонатите на един от мобилните оператори в сряда вечерта. Това каза в студиото на „Денят започва“ по БНТ Николай Симеонов – собственик на системния интегратор, отговорен за изпратените съобщения.
Всичко беше въпрос на една грешка при многократни продължителни тестове. Няма никакви атаки към нас, потвърди Симеонов и обясни:
„Системата разполага с такъв тип верификация, но в процес на тестването ѝ не цялата процедура се е изпълнила от служителя и затова се е стигнало до този случай.“
Ето какво пише 24 часа за фирмата, спечелила обществената поръчка за системата за известяване, която се бави вече два месеца.
2,1 млн. лева е струвала системата за ранно клетъчно известяване, която онзи ден бе тествана погрешка в реални условия и хиляди абонати на единият мобилен оператор получиха шумен сигнал и тревожно съобщение. Таванът на стойността на изграждане на такава система е бил 4,4 млн. лева, но консорциумът “СисКод” е предложил наполовина по-малко и естествено, е спечелил поръчката. Компанията се извини на хилядите подплашени българи, но хора от бранша не изключват това да не случайна грешка, а умишлен Buzz маркетинг, даже много Buzz. Едва ли остана българин, който да не е разбрал, че такова нещо вече съществува и е пуснато в действие, макар и с два месеца закъснение. Компаниите от спечелилия консорциум се занимават предимно със системи за сигурна дистанционна работа и получиха огромна публичност. Иначе такива системи за клетъчно известяване съществуват във всички европейски страни.
Въпросите остават. Всичко около обществената поръчка, времето и начинът на изпълнение ги подсилва.