НачалоБългарияПеевски и Борисов правят Биг Брадър във Фермата с мащабен план за...

Пеевски и Борисов правят Биг Брадър във Фермата с мащабен план за дисциплиниране и опитомяване на обществото чрез репресии

Последвай Bnews.bg в

Това, което се случва в МВР и в парламента под предлог за борба с катастрофите, все повече прилича не на политика по пътна безопасност, а на мащабен план за дисциплиниране и опитомяване на обществото. Едностранни репресивни мерки, наложени извън рамките на обществен договор, не могат да бъдат разчетени другояче.

Първо, въпреки че МВР е най-финансираното силово ведомство, с най-високо заплатени служители, глобите и санкциите вече отиват в специална сметка, която „финансирала борбата с пътните нарушения“. Това превръща МВР не просто в партньор, а в пряко заинтересована страна – институция, която печели, когато обществото „нарушава“. И това променя характера на отношенията власт – граждани.

Второ, само пълен наивник би приел за нормално всички шофьори да бъдат третирани като потенциални престъпници,, които трябва да бъдат затваряни. Да, тези, които сядат зад волана пияни или дрогирани, трябва да бъдат наказвани с цялата строгост на закона. Но подходът към останалите все повече заприличва на казино с фиксирани ставки – накрая гражданинът все ще изгуби. А МВР отчита дейност именно по репресиите срещу шофьорите, очевидно защото не смее да пипне по високите етажи на престъпността, включително организираната.

Само погледнете как се променя презумпцията за умишленост и виновност. Камерите вече дебнат от храсталаците, предупреждаващите знаци се махат нарочно, а глобите валят за над 10 или 20 км/ч над ограничението. И то често при абсурдни и неаргументирани ограничения – 30 или 40 км/ч в индустриални зони или широки булеварди без трафик. Това не е превенция. Това е капан.

Пътните полицаи вече обясняват по телевизиите как ако „репресираме всички, ще се научат“. Това не е мярка срещу шофьорите – това е експеримент с цялото общество, инжектиране на страх, култивиране на подчинение. Това е метод за създаване на ментални пранги. Това е протодиктатура.

В нормалните държави се инвестира в превенция, в осведомителни кампании, в добри пътища и ефективна съдебна система. Какво като сте хванали някой с 200 км/ч? Нали знаете, че „баровците“ винаги ще се измъкнат? За милионера закон няма. Половината „улични състезатели“ са с карти на службите. Те са недосегаеми.

А видяхте ли как МВР патрулки ескортират скъпи лимузини? Същото МВР работи като охранителна фирма – на повикване. Питайте как се движи кортежът на Пеевски – нито един знак не важи, нито едно ограничение. Министри, депутати, президенти – законът е за простосмъртните. Видяхте ли някога шофьор на НСО да бъде глобен за нарушение?

Истината е, че хората в европейска държава като България ще спазват закона не от страх, а когато има доверие и справедливост. А днес се налага страх като в диктатура. Пеевски и компания явно вярват, че чрез страх и репресии през „борбата срещу катастрофите“ ще постигнат ред – шофьорите ще се страхуват, ще карат с 60 и ще се задръстват. Това обаче е тежка увреда на съзнанието, че само с камшик могат да се решават проблемите в обществото.

Ами да бяха направили един електронен адрес и възможност за лесно плащане. Съгласете, че е основния проблем не е в размера на глобите и в ниската събираемост. А това е лесен проблем за решаване. И аз с голяма вероятност имам глоби, за които не зная, но вместо да получа изместие и срок на емейл адреса си и да имам как да ги платя, трябва да узная за това чак като отида на преглед или като поискам някаква услуга. И това в 2025 година – значи МВР може да харчи безумни пари в камери, в скъпи коли и т.н. а не може да изгради една система за няколко милиона за известяване на шофьорите за глоби и изобщо за обмен на информация в дружелюбен тон.
Ами повишете си събираемостта и това ще има по-голям дисциплинираш ефект от по-високите глоби.

Никой не направи анализ на истинските причини за катастрофите: лоша пътна инфраструктура, липса на маркировка, абсурдни знаци, вземане на книжки по втория начин, системно недаване на предимство (основна причина за смъртта при мотористи). Репресията няма да реши нито един от тези проблеми.

Да, в аварийната лента не трябва да има милост. Но преди да посегнете отново към гражданите – какво направи държавата за безопасността? Даде ли сигурни пътища? Подобри ли съдебната система? Осигури ли доходи, за да може хората да карат безопасни коли? Повиши ли доверието към КАТ? Колко пъти сте получавали помощ на пътя от КАТ – ей, така да спрат и да питат от какво имате нужда да помогнем?

От 2021 до края на 2024 година във Фонда за безопасност на движението към МВР са събрани над 420 милиона лева, от които са похарчени една трета. Във въпроса се пита къде са останалите? С тези репресивни мерки със сигурност ще има скок в постъпленията, които отново ще отиват за финансиране на други дейности по целесъобразност. Тъй като МВР вече изчерпа обществената симпатия с резкия скок на заплати, сега остава другия начин през глобите.

Вижте за какво за изразходвали средствата от фонда – проектиране, изграждане и поддръжка на технологични съоръжения – тоест повече глоби повече камери.
Информационни кампании и превенция за пътна безопасност – от този фонд могат да си финансират и наемат и пиар експерти
Обучение и повишаване на административния капацитет на структурите на МВР – някакъв осезаем ефект?

Най-голямата тревога е, че под благовидния предлог за по-висока „пътна безопасност“, ни сваряват като жабата – бавно, но сигурно. Един ден ще се събудим и ще установим, че диктатурата вече е факт. Уж в името на нашата безопасност. Само че ще дойде не с танкове, а с патрулки.

И ще ни го съобщят като обичайна новина в сутрешните блокове на медии, чийто журналисти не смеят да зададат по-труден въпрос.

Илиян Василев

Мария Алексиева
Мария Алексиева
Мария Алексиева е журналист с над 15 години опит в разследващата и социалната тематика. Кариерата ѝ започва през 2008 г. като репортер в регионална телевизия, а по-късно се специализира в политическите разследвания и документални репортажи. През годините работи по десетки ключови теми, свързани с обществен интерес и прозрачност. През 2021 г. Мария се присъединява към bnews.bg, където и до днес е част от екипа на разследващите журналисти.

За да следите новините и коментарите в реално време, абонирайте се за нашите канали ето тук👇

Прочетете още

2 Коментари

  1. Още с първия приет идиотски закон, обществото трябваше да реагира.
    А защо не приеха закон за персонална отговорност на всеки, допринесъл и съпричастен към непозволено увреждане?
    С елементарните и бързи промени в закона за етажната собственост, единственото което извършиха, е конфронтация между живущите – едни / първи и втори етажи/ да плащат сметките за движима вещ, която изобщо не ползват, да я поддържат и плащане на такси, след като не са я амортизирали, а отгоре на това да плащат и за тока, който месечно харчи.
    При смяна на входна врата на входа, са измислили, всеки да плаща според големината на общите си части, които пък са във връзка с квадратурата на. клишето, за чистачка също, сякаш има разлика в броя на стъпалата на стълбището, или размера на етажната площадка.
    Първите етажи търпят несгоди, поради тряскането на асансьорната врата, за което трябва и да си плащат.
    Стъпалата са откъм страната на големите апартаменти, поради което също са в неблагоприятна ситуация и колко други щуротии, само и само да гушнат парите по пву

  2. Абсурдистан-това е държавата на абсурдите!
    Това няма да е движение по пътищата,а маршируване, и отдаване на чест,като на манифестация…
    ..,а и един безкраен и тотален рекет…

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Въведете вашия коментар!
Въведете вашето име тук

spot_img

Не пропускай

Ало, МВР! Кога ще дойде редът на Барселонагейт и на палавия ерген Бойко Борисов?!

Въпрос към МВР! Има ли време Иван Демерджиев, покрай всичките...

Трагедията с Иван Костов и СДС 25 години по-късно се повтаря като фарс с Бойко Борисов и слугите му като Радан Кънев!

Избори 19 април 2026 година 44,6 Прогресивна България13,4 ГЕРБ12,6 ППДБ Нищетата...

Тръмп е готов на невиждана война в Иран и извади стратегическите бомбардировачи B-1!

Тръмп може да реши да започне мащабна военна операция...

Новият главнокомандващ на войските в Украйна: Руската нация няма право на съществуване!

Новият главнокомандващ на украинските въоръжени сили, Драпатий, заяви, че...

Румен Радев насочи Америка за България да дава пари повече за наука и култура!

Премиерът даде посока на мега НПО-то Америка за България...

Фьодоров отказа всякакъв друг пост от Зеленски! Протестите в Украйна го искат пак за военен министър

Отстраненият министър на отбраната на Украйна Михайло Федоров каза...

Нова ескалация в Близкия Изток след срещата на шефовете на ЦРУ и Мосад!

Новият директор на Мосад се срещна с шефа на...

Прочетете още

Илияна Йотова размаза външния министър и обяви, че ще се кандидатира за президент!

Ще се кандидатирам за президент. Това каза президентът Илияна Йотова в студиото на "Панорама". Тя не обяви името на кандидата си за вицепрезидент, но...

Извънредно! ГЕРБ и ППДБ са пред самоубийство! Тръмп се обърна към Румен Радев: Благодаря ви, г-н министър-председател!

ГЕРБ и либералните им опашки от ППДБ си гризат опашките от яд, след това което се случи, а то не бе неочаквано. Президентът на САЩ...

Извънредно! Опровергаха лъжите на сглобката ГЕРБ – ППДБ, че нямало пари в бюджета за Национална детска болница!

Лъжите на старите сглобкаджии, които спекулират със здравето на българските деца, са плитки и лъснаха набързо, въпреки истерията в техните социални балони. От правителството...