Допълнителните мерки за стимулиране на хората, които са покрили условията за пенсиониране, но остават по-дълго на пазара на труда,
ще бъдат обсъдени със синдикатите и работодателите, зарече социалният министър Тотю Младенов.
Сега те получават бонус 3% за всяка година останали по-дълго на работа.
„Ще предложим
този бонус да бъде увеличен на 4 процента от 1 януари следващата година„,
заяви Младенов.
Причината за това е в демографската криза и все по-застаряващото население.
Освен това Младенов
поиска бизнесът да не уволнява хората в напреднала възраст.
Работещите в частния сектор, които са постигнали изискванията за пенсиониране, да бъдат защитени от закона и да не могат да бъдат съкращавани или уволнявани от работодателя, ако желаят да продължат да работят, предложи той.
Работодателите се обявиха против ограничението и предупредиха, че то ще има обратен ефект. Синдикатите подкрепиха идеята, но подчертаха, че приоритетно трябва да се търсят стимули за заетост на нискоквалифицираните и младите хора.
България ще участва в Европейската година на активното стареене и солидарността между поколенията през 2012 г. Демографските предизвикателства, стареенето на населението оказва влияние и на пазара на труда, и на финансовите системи, затова е необходимо да се вземат адекватните мерки, каза още социалният министър.
Важното послание на Европейската комисия е повишаване на ефективната възраст за пенсиониране, което означава по-дълго да се остава на пазара на труда.
Начинът да стане това не е само с вдигането на пенсионната възраст.
„Това, което съм разпоредил, е бюрата по труда в страната да бъдат по-ефективни, да имат срещи непрекъснато с бизнеса, да обясняват какви са възможностите за кандидатстване по европейските програми, както и с безработните лица“, посочи той.
Според шефа на БСК Божидар Данев обаче
основният проблем е младежката безработица.
Всеки трети млад човек е безработен, коментира и председателят на парламентарната социална комисия Драгомир Стойнев по време на конференцията „Демографски предизвикателства и пазарът на труда в контекста на Стратегия „Европа 2020“.
Безработицата сред младите е по-голяма не защото работодателите не искат да ги наемат, а защото
младите нямат нужната квалификация,
заяви пък Васил Велев от Асоциацията на индустрия капитал в България.
Почти 23 милиона европейци – близо 10 % от населението на ЕС – са безработни. 5,5 млн. работни места са закрити в Европа през последните две години. Икономическата и финансова криза изтри постигнатия от Европа напредък, съобщи Зинаида Златанова, ръководител на представителството на Европейската комисия в България.