Министърът на енергетиката Румен Радев и неговият заместник Красимир Ненов отиват при протестиращите енергетици и миньори.
Разговорите се планират в 13:00 ч. в административната сграда на ТЕЦ „Марица изток 2“. Поканени са легитимните синдикални представители на топлоелектрическата централа и на „Мини Марица-изток“. Ще участват също ръководствата на двете дружества.
Протестиращите обаче отказват срещата. Те искат министърът да дойде при тях на крака, ако иска да се срещне с тях. Очаква се министърът да бъде освиркан, блокиращите скандират мощно за оставка. Засега миньорите отказват срамната оферта да получат по 150 бона на калпак и да позволят индустрията им да бъде закрита!
Министърът на енергетиката Румен Радев, неговият заместник Красимир Ненов и административното ръководство на ТЕЦ „Марица изток 2“ обсъждат на среща създалото се напрежение, протестите и блокадите на енергетиците и миньорите, недоволни от териториалните планове за плавен преход. На срещата в централата обаче дойдоха единствено административните ръководители на ТЕЦ-а.
Представителите на протестиращите, както и синдикатите лидери от КНСБ и КТ „Подкрепа“ не се отзоваха на поканата за разговори за решаване на казуса.
След срещата министър Радев ще отиде на място при протестиращите – условието, което поставиха енергетиците и миньорите, за да разговарят с него, предава БНР.
Премиерът Николай Денков организира среща с протестиращите утре от 16:00 ч. в Министерския съвет. Поканени са лидерите на двата големи синдиката – КНСБ и КТ „Подкрепа“, председателите на Федерацията на независимите синдикати на миньорите към КНСБ, на Националната федерация на енергетиците към КНСБ, на Независимата синдикална федерация на енергетиците в България към КНСБ, на синдикалните организации на КНСБ в ТЕЦ „Марица изток 2“, в „Мини Марица-изток“, в отделните рудници на „Мини Марица-изток“ и в ТЕЦ „Бобов дол“, а също така ръководителите на Синдикалната миньорска федерация и Федерация „Енергетика“ и на синдикалните регионални съюзи на КТ „Подкрепа“ в Кюстендил, Перник и Стара Загора.
Блокадата продължава втори ден. Протестиращите, както и представителите на синдикалните организации, са категорични, че няма да присъстват на срещата с енергийния министър.
Хората искат до 2030 година въглищните централи да не бъдат затваряни, като това бъде разписано в документ от правителството, както и да започнат незабавни преговори с Европейската комисия, в които да бъдат включени синдикалните организации.
Протестиращите са категорични, че няма да отидат и на срещата с премиера Николай Денков, тъй като според тях тя е много закъсняла.
Те не са съгласни и с предложението да получат до 36 работни заплати, ако напуснат работа.
„Ние не сме излезли за подаяния, за заплати, за обезщетения, за помощи – искаме работа. Искаме достоен труд, достойно заплащане. Това, което смятам, че и досега сме го правили не зле в интерес на държавата и обществото“, заяви Стефан Стефанов.
„По Колективен трудов договор при едно съкращение работниците също получават някакво обезщетение, което го вземат при съкращаване. Тези заплати се дават според стажа на работника. Един работник с по-малък стаж няма да вземе 36 работни заплати, ще вземе много по-малко. А те заблуждават хората, че тези 36 работни заплати са за всички. И веднага ги изчисляват, че били 150 000 лв., това са глупости, защо заблуждават хората“, допълни Петър Петров пред БНТ.
Затворени са и всички обходни маршрути към Прохода на Републиката. Образувани са километрични колони от чакащи товарни автомобили. На шофьорите се раздават храна и вода.