Целта е да изчакаме, докато с писмено становище Европейската агенция по лекарствата отхвърли всички съмнения относно безопасността й, след като на 7 март Австрия спря употребата й заради смъртен случай.
Това е разпоредил Борисов на съвещание в МС. "Докато не дойде писмено от Европейската агенция по лекарствата точно и ясно потвърдена диагноза – може или не може да се поставя ваксината на "Астра Зенека", дотогава я спирате", отсече министър-председателят Борисов.
Припомняме, че от вчера стартира ваксинацията на записалите се през електронната система. Днес също се осъществяват ваксинации във всички пунктове в страната, по които са разпределени ваксини на "Астра Зенека" – към момента има налични само от този производител. Държавата ни е поръчала и най-голям брой именно от тази ваксина.
Премиерът напомня, че договорите с производителите на ваксини са сключвани от Европейската комисия и са утвърдени от Европейската агенция по лекарствата. "Ние, държавите членки, само сме ползватели", допълни Борисов.
Здравният министър Костадин Ангелов е заявил готовност за издаването на такава заповед, с която и в България временно да бъде прекратено прилагането на Оксфордската ваксина, докато се извършат всички проверки на българската Изпълнителна агенция по лекарствата и на Европейската агенция по лекарствата.
Само през вчерашния ден има над 15 000 ваксинирани лица, а днес ваксинацията продължава.
Така ваксинационния план ще продължи да се изпълнява с останалите две разрешени за употреба ваксини – "Пфайзер" и "Модерна".
Очакваме в понеделник доставка на 21 060 дози от ваксината на "Пфайзер", а на 19 март – 33 600 дози от "Модерна". Шефът на Изпълнителната агенция по лекарствата Богдан Кирилов информира, че до края на март предстоят и още доставки от ваксините, а страната ни е в постоянна комуникация с Европейската комисия за осигуряване на допълнителни количества от двете РНК ваксини.
Около 840 са съобщенията за нежелани лекарствени реакции при поставяне на ваксините
Министър Костадин Ангелов акцентира върху тенденцията за увеличаване на заболеваемостта сред децата и младежите.
Ангелов посочи, че приетите в болница деца и младежи до 18 годишна възраст с доказан COVID-19 са общо 56, от които до 1 година са 14 деца, от 1 до 3 години са 9 деца, от 4 до 10 години – 9 деца, а останалите деца са на възраст до 18 години. "Няма риск за живота на нито едно от децата, но отчитаме подмладяване на гражданите, които постъпват в лечебните заведения – нещо, което преди не се наблюдаваше", изтъкна здравният министър.
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев потвърди, че в последните дни се отчета бързо увеличаващо се разпространение на вируса и в училищата. В 18-те области със средна заболеваемост над 300 души на 100 000 е препоръчано на началниците на регионалните управления да подкрепят решенията за преминаване в обучение в електронна среда на учениците от 5-ти до 12-ти клас за поне 2 седмици. "На този етап това е разумното", заяви образователният министър и докладва, че има готовност всяка една паралелка в страната да премине в електронно обучение.
Премиерът Борисов изиска строг и постоянен контрол за спазването на противоепидемичните мерки у нас, което осигурява възможност за функционирането на бизнесите. Той нареди да се направят срещи с ръководителите на моловете и те да бъдат приканени да спазват правилата.
"… и им казвате – спазвате правилата, работите, не ги спазвате, тогава се сърдете на себе си. Като имаме претенциите за умна, интелигентна и иновативна нация, трябва ли да му се издава заповед на човек, за да спазва мерките", риторично заяви премиерът Борисов.
Премиерът обясни, че локалният подход се ползва, не защото ги е страх да вземат решение на централно ниво, а защото не виждат никакъв смисъл да слагат всички под общ знаменател. Има градове и населени места, където няма толкова заболели.
Министър-председателят отново призова българските граждани да пазят личното си здраве и посочи за пример останалите държави: "Всички виждат какво става с другите държави в Европа с месеци наред локдаун. В България е възможно най-либералното, но ние разчитаме и на чувството за самосъхранение, на чувството за отговорност, демокрацията е и отговорност", изтъкна Борисов.
Информацията на МЗ за очакваните доставки ваксини към края на януари 2021 г., която се вижда на сайта на министерството и към настоящия момент.