“Това, което се пише, че ще е 50 на 50 са дизайни, които не съответстват на истината”, заяви акад. Николай Денков на въпрос дали е вярна информацията, че министрите са поделени 50/50 с ГЕРБ. Както каза BNEWS, ще има 50% квота политически лица от ПП, а другите ще са маскирани като експерти на ГЕРБ и ДПС.
„Информацията, че МВР ще бъде на ГЕРБ не е вярна. Търсим експерт, специалист, неполитическо лице”, обяви Денков, с което напълно потвърди информацията на BNEWS, че МВР ще бъде за Бойко Борисов, но не през политическо лице. Идеята е била самият Борисов да го поеме или знакова фигура от ГЕРБ, за да се сплаши Гешев и разни кандидати за слава на гърба на Бойко, но идеята е била отхвърлена още на ниво оферта.
“Повтаря се лъжа, че са били обсъждани съкращения и замени на директори на училища, това нещо не е вярно“, настоя Денков. Самите ГЕРБ твърдят това.
Асен Василев остава финансов министър по желание на Бойко
Денков пак похвали и каза, че е най-добър вариант Асен Василев да е финансов министър, което напълно потвърди информацията на BNEWS.
“От гледна точка на бюджета по-добър експерт, който може да направи два бюджета в рамките на няколко месеца не знам. Няма индикации тези апокалиптични прогнози за бюджета да се сбъднат, напротив той ще бъде нормален”, презентира академикът своя партиен шеф като циганка на Женския пазар.
Денков призна и включването на ДПС в конструкцията. Те щели да бъдат търсени за конституционно мнозинство и при избор за попълване на реглулаторите. ДПС ще участва само, ако получи твърда квота експерти и в регулаторите в кабинета и това се презентира от Борисов. Без ДПС войната с Гешев няма да завърши добре за политиците.
Борисов потвърди за 50/50 с експерти на ГЕРБ, не крие, че прави коалиция с „Шарлатаните“
Борисов също потвърди договорките:
“Ако има одобрени експерти от по-широк спектър и те ги приемат, това е тяхно право. Хубаво е и другите партии да предложат, много тежко е времето. Трябва да се вземат страшно важни решения. Не е по силите на една партия, но те имат високо самочувствие“, така Борисов обясни включването на експерти от ГЕРБ и ДПС. “Още преди изборите казах, че единственото добро е експертно, широко правителство, ако стане – между първите две партии”, каза още той.
Борисов подчерта, че „Промяната“ „искат сами да си носят отговорност, включително с политически лица“ по отношение на съставянето на правителството. Така Борисов прехвърли отговорността на ПП вариантът, който е най-изгоден за неговото препиране и прехвърляне на отговорност – Асен Василев – шеф на финансите. За лидера на ГЕРБ най-важно е да спаси себе си от наказателно преследване и да унищожи Промяната с прегръдката на питона, която е стара негова смъртоносна хватка в политиката, унищожила много „опоненти“.
„Ние и ДБ отговаряме на техните искания“, заяви Борисов на въпрос предлага ли хора за министри, с което опроверга Денков, че предлагал, но каза истината – предлага, но „експерти“.
“Мария Габриел и Денков водят преговорите. Мисля, че са много близко до вземане на решение. Но докато всичко не договорят, нищо не е договорено“, така очерта рамката Борисов, който е договорил няколко ключови министерства, които ГЕРБ ще контролира през експерти.