Европейската комисия съобщи, че прекратява механизма за сътрудничество и проверка, с който наблюдаваше съдебните реформи и борбата с корупцията в България и Румъния, както и с организираната престъпност у нас. Комисията въведе докладите от 2007 г. и първо подготвяше оценки и препоръки на всеки шест месеца, а по-късно – веднъж годишно.
През 2019 г. ЕК реши да прекрати издаването на доклади за нашата страна заради достатъчно изпълнение на препоръките, като дотогава бе издала 17 оценки. През юли тази година комисията съобщи, че възнамерява да прекрати действието на механизма. Механизмът за сътрудничество и проверка беше въведен при присъединяването на България и Румъния към ЕС през 2007 г. като преходна мярка, се посочва в днешното съобщение на ЕК.
От 2020 г. ЕК въведе общ годишен доклад за състоянието на върховенството на закона във всяка от държавите в ЕС.
Бих искал да поздравя България и Румъния за значителния напредък, постигнат от присъединяването им към ЕС досега, заявява по този повод председателят на комисията Урсула фон дер Лайен, цитирана в съобщението. Върховенството на закона е една от нашите основни общи ценности като съюз и двете държави постигнаха резултати по важни реформи през последните години. Отчитаме тези усилия, като прекратяваме механизма. Работата вече може да продължи в рамките на годишната оценка за върховенството на закона, както за всички останали държави в ЕС, допълва тя.
Лена Бориславова се похвали:
ЕК прекратява механизма за наблюдение върху България, въведен заради дефицити в сферата на върховенство на правото!
Това се случва в 100-ия ден от управлението на кабинета “Денков-Габриел”, създаден върху фундамента на конкретна законодателна програма за съдебна реформа, борба с корупцията, закони за евроинтеграция.
Като положителни стъпки на България се посочват редица ключови политики, залегнали в законодателните приоритети на ПродължавамеПромяната и Демократична България и реализирани в мандата на кабинета Петков и в първите месеци от работата на настоящото правителство.
Следващата седмица гласуваме закона за антикорупционната комисия, в който ще предложим допълнителни гаранции за политическа независимост на органа!
ПродължавамеПромяната
стъпкапостъпка
Бойко Борисов написа във фейсбук:
С решение от днес Европейската комисия прекрати Механизма за сътрудничество и проверка (МСП) спрямо България и Румъния. Той бе създаден за двете държави през 2006 г., преди приемането ни в ЕС.
Напредъкът на България и Румъния в областта на върховенството на правото ще бъде оценяван единствено в рамките на годишния цикъл в тази насока, приложим и за всички останали държави-членки на ЕС.
Последният доклад за напредъка на България по МСП беше в мандата на нашия кабинет през 2019 г., когато ЕК оцени напредъка на страната ни като достатъчен, а изпълнението на критериите – като задоволително.
Прекратяването на Механизма за сътрудничество и проверка е признание, че с работата на няколко правителства и парламенти българската страна успя да осъществи фундаментални и устойчиви реформи в областта на върховенството на правото, които ясно демонстрират способността на страната ни да изпълнява задълженията си на предвидим и надежден член на Европейския съюз. Това е признание и за дългогодишната активност и усилия на българските граждани и гражданското общество.