ГЕРБ взима БНБ и Сметната палата и заедно с ДПС всички ключови комисии в НС!
Бившият премиер Бойко Борисов оглавява знаково Комисията по външната политика на парламента. Това е първият висок държавен пост на бившия премиер от две години насам. Знаковият депутат Делян Пеевски става член на комисията по правни въпроси, а ДПС и ГЕРБ взимат всички ключови комисии в парламента. Това е договорено днес с ПП и ДБ и НЕКоалицията (ГЕРБ – ПП/ДСБ – ДПС) вече може да заработи на всички нива.
“Номинацията на ГЕРБ-СДС, която е одобрена от „Продължаваме промяната – Демократична България“ е на г-н Димитър Главчев. Днес ще бъде внесена – може би след час, в деловодството на Народното събрание“, каза весело в кулоарите Десислава Атанасова.
„По отношение на БНБ следва да направим избор на управител, който да посочи двама от подуправителите на БНБ и процедурата за тях също е ясна“, поясни Атанасова.
След два месеца работа с „обезглавени“ комисии, парламентът най-сетне е на път да избере техните ръководства. Това само по себе си издава, че „сглобката“ на (не)коалиционните отношения поне засега е здрава – тъй като председателските места в комисиите бяха държани като заложници на отношенията между ГЕРБ и „Продължаваме промяната-Демократична България“, както и ДПС, на практика.
В деловодството на парламента от председателката на групата на ГЕРБ Десислава Атанасова са внесени шаблонни предложения за избор на ръководства на комисиите, без да са посочени имена. Очакването е по-голямата част от комисиите, в т. ч. важните, да се разпределят между ГЕРБ и ДПС, а мандатоносителят ПП-ДБ да получи едва две председателски места. Формулата на властта привидно звучи така: Правителството за вас, регулаторите и парламента за нас. Но това не е съвсем така, защото в кабинета ГЕРБ и ДПС имат много явни или скрити капии, а партиите на Прокопиев ще получат тлъст дял от регулаторите. Така работи „Уйдурмата“ – тримата ортаци са заедно на софрата и лапат с една лъжица на ротация. Посолството стои отстрани и ги гледа с тояга в ръка дали се редуват правилно. Ако някой иска да прецака другарчето, следвв удар през ръцете.
Знаково – очаква се лидерът на партията Бойко Борисов да оглави комисията по външна политика. ГЕРБ ще получи още винаги спорната комисия по регионална политика. Партията на Борисов взима и комисията по енергетика – също ключова, като се очаква да я оглави бившият ресорен министър Делян Добрев. При ГЕРБ отива също важната комисия – тази по отбрана, оглавена вероятно от експерта в областта Христо Гаджев.
Също знаково – съпредседателят на „Промяната“ Кирил Петков ще председателства комисията по европейските въпроси. ПП-ДБ получава общо две комисии, втората – тази за електронното управление. Тя се очаква да се оглави от бившия ресорен министър в кабинета „Петков“ – депутатът от квотата на ДБ Божидар Божанов.
ДПС ще вземе общо четири комисии, в т. ч. ключовата бюджетна. За неин председател се очаква да бъде избран Йордан Цонев. „Най-популярният“ депутат на Движението – Делян Пеевски, пък ще бъде включен в състава на правната комисия. Преди седмица той се съгласи да се откаже от членството си в комисията по конституционните въпроси – след призив от съпредседателя на ДБ Христо Иванов знаковите политически лица да се оттеглят. ДПС ще участва все пак в ротационното председателство на комисията, която ще се занимава с измененията в основния закон – чрез депутата си Хамид Хамид. Очаква се първото председателство да поеме ГЕРБ – в лицето на Екатерина Захариева.
Този път за българите в чужбина няма да отговаря „Възраждане“, като това решение предизвикваше неизменно брожения в миналите парламенти. Ресорната комисия отива при БСП. Това е и единствената комисия, която левицата ще получи.
Хората на Костадин Костадинов са „компенсирани“ – с комисията по туризъм.
„Има такъв народ“ също ще получи една комисия – тази по земеделието.
Към момента председател има само правна, по силата на т. нар. джентълменско споразумение с ГЕРБ, тя бе оглавена от депутата от квотата на ПП Стою Стоев.