Алжирският боксьор Иман Халиф посочи Илон Мъск и Дж. К. Роулинг в дело, заведено пред френските власти за предполагаеми „актове на утежнен кибертормоз“.
Набил Буди, базираният в Париж адвокат на олимпийския златен медалист, каза пред Variety, че магнатът на Tesla и авторът на Хари Потър са посочени в наказателната жалба, изпратена до центъра за борба с онлайн омразата към прокуратурата миналата седмица.
Делото е заведено срещу социалната медийна мрежа на Мъск, X, което означава, че е заведено срещу „неизвестни лица“ според френския закон.
Буди обясни, че това гарантира, че „прокуратурата има цялата свобода да може да разследва срещу всички хора“, включително тези, които са споделяли омразни съобщения под псевдоними.
„Дж. К. Роулинг и Илон Мъск са посочени в делото, наред с други“, написа Буди на X, отбелязвайки, че Доналд Тръмп също ще бъде част от разследването.
„Тръмп неизбежно ще бъде разгледан като част от обвинението“, добави той.
Италианският политик Матео Салвини публикува също колаж в Х.
Новината идва няколко дни след като Халиф взе златния медал в състезанието по бокс за жени до 66 килограма.
Твърди се, че Иман има „XY хромозоми“, което е довело до нейната дисквалификация от световното първенство през 2023 г., когато се е провалила на неуточнени тестове за допустимост на пола, администрирани от вече забранените Международна боксова асоциация.
В един пост Роулинг сподели снимка от битката на Халиф с италианката Анджела Карини, обвинявайки алжиреца, че е мъж, който „се наслаждава на страданието на жена, която току-що е ударил с юмрук в главата“.
Мъск, от своя страна сподели публикацията на плувеца Райли Гейнс, която твърди, че „мъжете не са в женския спорт“.
Междувременно Тръмп просто написа: „Ще държа мъжете далеч от женските спортове“, заедно със снимка на двубоя на Хелиф с Карини.
Реакцията срещу боксьорката започна, когато италианката Карини се отказа от битката им само за 46 секунди, след като беше ударена два пъти, претърпя предполагаем счупен нос и едва нанесе удар.
След това италианката падна на колене, удряше платното от разочарование и отказа да се ръкува с Келиф, когато тя призна победата.
Междувременно шефовете на Олимпиадата позволиха на Халиф – и Лин Ю-тинг от Тайван – да се състезават, след като двамата бяха дисквалифицирани от световното първенство през 2023 г.
Вицепрезидентът на Световната боксова организация (WBA) и бивш генерален секретар на Международната боксова асоциация (IBA) Ищван Ковач обяви, че лично е предупредил МОК за мъжкия пол на алжирката Иман Халиф.
Унгарецът призна, че е изпратил мейл с резултатите от биологичния тест, направен през 2022 г., но все още няма отговор.
„Най-тъжното в историята е, че проблемът не беше с нивото на тестостерона на Халиф, защото това може да се коригира в днешно време, а в резултата от теста за пола. Той ясно показа, че това е биологичен мъж.
Освен това, на Олимпиадата в Токио и последвалото световно първенство заедно с алжирския представител бяха прегледани общо петима.
Всички излязоха с еднакъв резултат, наистина бяха мъже. Разбира се, веднага съобщих писмено на властите на МОК, но колкото и да е невероятно, те не са отговорили на това до днес“, обяви Ковач, който е олимпийски, световен и европейски шампион за аматьори при аматьорите.
В същото време говорителят на Международния олимпийски комитет Марк Адамс призна, че личен мотив е в основата на ината на организацията относно допускането до участие в Париж 2024 на алжирката Иман Халиф и тайванката Лин Ю-Тин до боксовия женски турнир. Причината за всичко е войната, която МОК води с президента на IBA Умар Кремльов.
„Ние нямаме доверие на нищо, което произлиза от IBA. За нас тази организация няма никакъв авторитет. Думите на Кремльов, че ще премира като шампионки всички боксьорки, загубили на Олимпидата от Иман Халиф и Лин Ю-Тин, са шокиращи и още повече свалят минималното ни доверие към него“, заяви Адамс.
Както е известно, МОК пое администрирането на боксовия турнир в Париж чрез собствен съдийски панел, след като преди това отне лиценза Международната боксова асоциация. Като мотив за решението бяха посочени корупция, съмнения за манипулиране на съдийски отсъждания и дори на изборите за президент на организацията.
„Всеки човек има право да практикува спорт без дискриминация“, се казва в изявление на МОК.
„МОК е натъжен от малтретирането, което двамата атлети получават в момента”, споделят още от Международния олимпийски комитет.