Ако не бяхме отменили забраната за внос на зърно от Украйна, щяха да ни бъдат наложени глоби от Европейската комисия. Това каза в предаването „Лице в лице“ по bTV земеделският министър Кирил Вътев.
Според него вината за разрухата на българското земеделие трябва да се търси в този, който е управлявал най-дълго, а именно в Борисов и ГЕРБ.
Преди това Бойко Борисов нарече Кирил Вътев “слаб министър”.
Вътев призова земеделците на преговори, за да не останат изненадани от решенията, които Сглобката ще вземе зад гърба им.
По темата с разрухата Вътев пак повдигна въпроса за управлението на ГЕРБ заради обезкостените “Напоителни системи”. Той нарече нарязването им за скрап по времето на кабинета Борисов – 1 “вандализъм”. Тогава шеф на Напоителни системи бе близкия до Борисов Георги Харизанов, който после стана медиен бос и анализатор по студията на БТВ и Нова.
„Моята изненада беше, че това предложение беше внесено за разглеждане в Народното събрания, без преди това да сме разгледали въпроса в ресорната комисия. Това беше единствената изненада. Иначе, що се отнася до решението на Министерски съвет – знаех за него. Аз отстоявах позицията на България, заедно с петорката европейски държави, но в края на краищата има политически решения на по-високи ниво. Аз съм част от един колективен орган – Министерски съвет“, обясни той. Вътев излезе с клишето, че нямало да подава оставка, за да не бяга от отговорност
Кирил Вътев поясни, че през цялото време и до последно е защитавал родните производители. Той посочи, че „Румъния също е излязла от претенциите за продължаване на забраната“, но има обективни причини за това. И допълни ,че между премиерите на Българи и Украйна има сериозна договорка за ограничаване на вноса.
„Ето, днес например няма нито един камион със зърно, които да е влязъл на наша територия. Има договорка, че докато не се отработят механизмите за лицензионни режими на определени продукти с определени количества, от Украйна да не влиза нищо“, категоричен е той.
Земеделският министър е категоричен, че няма как да влияем на Европейската комисия, а тя вече е взела решение за украинското зърно. „Полша реши да не се съобрази с ЕК и да си плати глобите, България взе друго решение – да се договори с Украйна“, поясни още той.