На заседание на Министерския съвет днес ще бъде взето решение България да закупи 20% от акциите на терминала за втечнен газ, колкото има и държавната енергийна гръцка компания. Това каза премиерът Бойко Борисов във встъпителните си слова по време на първата сесия на Стратегическия диалог България – САЩ.
"Много от вас са се питали те защо не ни спират строежа на "Балкански поток", както ние го наричаме, защото първо – той не е продължение на "Турски поток". Нашите съседи са Турция, Гърция, Сърбия, Северна Македония, Румъния – така ни е отредил Господ. България изгражда своя собствена газопреносна система с най-мощните американски компресори", каза Борисов.
И допълни, че тя е "реверсивна, за да може да транспортира газ от всички посоки".
"Когато нямаш тръби и компресори, ти не можеш да си хъб. От президента Тръмп до държавния секретар и посланика всички знаят какво правим ние. Нищо не правим на тъмно, скрито и недоговорено. С 1 милиард е по-евтин проектът, който се изпълнява в момента, и той дава възможност за транзитиране, транспортиране, а и самата България да използва най-евтин газ", каза Борисов.
И заяви, че след срещата му с президента Доналд Тръмп България продължава да се придържа изцяло към икономическите си интереси и страната ни се е върнала на газовата карта, вместо да е само ползвател на природния ресурс.
"Да, ние бяхме лоялни, когато беше войната в Украйна, бяхме лоялни на ЕС и НАТО, но това не означава, че България трябва да излезе от стратегическото си място на газоразпределител", заяви Борисов.
Борисов изтъкна, че за пръв път въпросът за падането на визите за българите в САЩ е бил поставен от президента Доналд Тръмп. Според него се очаква до година-година и половина да се приключи тази тема.
"Имаме нулева миграция и това го постигаме не само с нашите ефективни действия. Това е на базата и на двустранните ни отношения с Турция. Турската страна пази границата с България така, както и ние я пазим и аз не мога да не отговоря със същия жест на любезност на турския колега и това американските колеги го знаят", каза Борисов.
Той каза, че е благодарен на Тръмп, че при последната им среща в Белия дом го е изслушал за АЕЦ "Белене", не е чел "листчета". Борисов изтъкна, че зелената сделка, която бе приета от ЕС, означава, че "в близките 10 години относно въглищата да има изключително тежки екологични такси". Затова било важно България да развие отново своята ядрена енергетика.
"Ние сме имали 6 реактора за България, сега имаме два, които ще работят още 10 години. Още веднага след празниците Тръмп изпрати голяма делегация от свои експерти да се запознаят и в момента Министерството на енергетиката провежда конкурсите, за да може така, както газопроводите, да бъдат извършени по възможно най-добрия прозрачен публичен начин, който една правова държава изисква", каза Борисов.