Президентът на Бразилия Луиз Инасио Лула да Силва възнамерява да посети Русия догодина, за да вземе участие в срещата на върха на организацията БРИКС (в нея членуват Бразилия, Русия, Индия, Китай и Република Южна Африка, като наименованието е абревиатура от първите букви на страните на латиница – бел. ред.), предаде ТАСС. Руската държавна агенция уточнява, че Лула се надява на ответна визита от страна на руския лидер Владимир Путин на срещата на Г-20 в Бразилия, предава БТА.
„Той ще получи покана. Срещата на върха на БРИКС в Русия догодина ще бъде преди срещата на Г-20 в Бразилия и аз ще отида в Русия“, каза той, като добави, че не съмнява в участието във форума на БРИКС на лидерите на останалите страни членки на организацията.
„След това, надявам се, всички те да дойдат и на срещата на Г-20 в Бразилия и да почувстват атмосферата на света, да видят, че обичаме музиката, карнавала, футбола и че на нас ни харесва да посрещаме гостите си топло“, заяви Лула да Силва, отговаряйки на журналист, който обърна внимание на факта, че най-голямата южноамериканска държава е член на Международния наказателен съд. МНС издаде заповед за ареста на Владимир Путин.
„Докато аз съм президент на Бразилия, него (Путин – бел. ред) няма да го арестуват. Никой няма да бъде арестуван в Бразилия без разрешението на властите“, обяви политикът, подчертавайки, че този конкретен въпрос трябва да се разглежда от позицията на защитата на държавната неприкосновеност на неговата страна.
Русия хвали Глобалния Юг, че вразумил Г – 20 за Украйна

Руският външен министър Сергей Лавров определи срещата на върха на Г-20 в Индия като успешна и заяви, че благодарение на съвместните усилия на страните от Глобалния Юг Русия е успяла да гарантира, че дневният ред на Г-20 няма да бъде засенчен от конфликта в Украйна, предаде Ройтерс, цитиран от БТА.
Русия нарича действията си в Украйна „специална военна операция“ и не е съгласна със западните държави, които ги наричат война.
Срещата на върха на Г-20 в Делхи бе и повратна точка по отношение на ориентацията към балансиране на световните интереси в икономиката, каза Лавров на пресконференция след срещата, предаде ТАСС.
„В декларацията (от срещата) се припомня всичко, което трябва да се изпълни в съответствие с дългогодишните обещания, както и да се реализира, за да се осигури баланс на интересите в световната икономика. Пътят не е кратък, но въпреки това тази среща на върха бе в известен смисъл преломна от гледна точка на ясното фокусиране върху точно такива задачи“, каза руският външен министър.
„Западът няма да може да остане хегемон, като се има предвид, че отдавна са се появили и обективно набират сила нови центрове на световното развитие“, каза още Лавров. Той допълни, че след тази среща на върха западните държави трябва да се замислят доколко са в състояние „да се ангажират с продължаване на линията си на господство“.
Руският външен министър отбеляза, че страните от Глобалния Юг се стремят да засилят ролята си в механизмите на глобалното управление, така че тяхната реална тежест да бъде отразена в световните дела, включително в икономическата сфера. В същото време Лавров посочи, че държавите от групата БРИКС вече са изпреварили страните от Г-7 по отношение на размера на брутния вътрешен продукт (БВП).