Близо 6000 фирми, чиято дейност бе блокирана с последните заповеди на здравния министър, са кандидатствали за безвъзмездна помощ пред НАП, обявиха от приходната агенция. Крайният срок за подаване на заявленията изтича днес, 20 януари, в 16.30 часа. Търговците в неработещите молове могат да получат 10% от оборота, а заведенията, фитнесите, туроператори и всички останали, засегнати от противоепидемичните мерки – 20 %.
За подкрепа на затворените фирми от ОП "Иновации и конкурентоспособност" бяха пренасочени 156 млн. лв., като в процедурата бе включена НАП с цел кандидатстването и раздаването на средствата да стане по-бързо. Подаването на заявления започна още на 21 декември, но до вчера все още се чакаше одобрение от Европейската комисия.
"Отпускането на безвъзмездната финансова помощ става в срок до 7 дни от одобрението на проектното предложение. Изплащането на сумите ще започне през идната седмица, като от приходната агенция очакват да платят по сметките на дружествата над 30 млн. лв. до 28 януари. Очакваното одобрение от Европейската комисия е получено късно снощи, което отваря възможността за подпомагане на бизнеса", съобщиха днес от НАП.
Вчера ресторантьори се оплакаха, че от близо 6000 подадени заявления до момента приходната агенция е разгледала и одобрила само 1500, което означава, че за останалите ще има забавяне в получаването на помощите.
От НАП обаче твърдят, че до момента автоматизирана софтуерна проверка са преминали над 80% от проектните предложения, като предварително одобрение за финансова помощ са получили над 3200 фирми за над 36 млн. лв.
За останалите фирми, подали заявление за финансова подкрепа, се извършвали допълнителни проверки на декларираните данни за установяване на тяхната допустимост и съответствие с условията за кандидатстване.
Впечатление прави, че общият размер на поисканата от всички заявления подкрепа е 89 млн. лв. Това е доста под определения за тази цел бюджет от 156 млн. лв. От обяснението на НАП не става ясно защо поисканата сума е по-ниска.
Сред кандидатите има и такива, които не отговарят на изискванията, като най-честите нарушения са деклариране на оборот за период от 2 месеца, който е по-голям от посочения в справките декларации по ЗДДС, както и искане на финансиране на обекти и дружества, които не са пряко засегнати от заповедите на здравния министър, се казва в прессъобщението на приходната агенция.
Засега няма информация дали крайната дата за кандидатстване на затворените бизнеси за COVID-компенсации ще бъде удължена до усвояванео на цялата сума или неразпределените средства ще бъдат пренасочени за друг вид подкрепа.