Германската компания BASF SE съобщи, че ще започне да отглежда генетично модифицарния картоф „Амфлора” тази година, след като във вторник получи разрешение от Европейската комисия. Компанията чака за разрешението от близо 14 години след първоначално подадената молба в Швеция през 1996 г.
BASF ще използва картофа, за да получава индустриална скорбяла, пише „Уолстрийт джърнъл”. Досега различни групи по околната среда лобираха срещу „Амфора”, твърдейки, че генномодифицираните храни представляват риск с дългосрочни последици за хората и реколтата.
Германският гигант настоява, че продуктът е безопасен и не вреди на природата. Преди две години BASF подаде жалба в Европейския съд срещу комисията заради това, че не е реагирала на искането й за получаване на разрешително.
Повече права за правителствата
ЕК съобщи още, че ще дава повече власт на правителствата да решават дали да позволят отглеждането на генномодифицирани растения на своя територия.
Мярката цели най-сетне да бъде постигнат компромис по наболелия въпрос, който разделя Европейския съюз повече от десетилетие. Група страни като Гърция, Франция, Австрия и Унгария се противопоставиха на култивирането на такива растения и дори вноса им в ЕС, докато други като Великобритания и Холандия одобряват това.
Според сегашните правила трябва да има мнозинство от правителства от ЕС, които одобряват или не одобряват предложение за отглеждане и внос на генномодифицирани растения. В противен случай решението взима ЕК, която в последните години одобри различни култури, които могат да се консумират от човека или да бъдат използвани за храна за животни.
Еврокомисията одобри и пускането на пазара на три вида генетично модифицирани царевични продукти, които обаче не са отгледани и произведени в Европа, допълва АФП. Те са производни на MON 863, модифициран сорт на американската корпорация „Монсанто“. От 1998 г. досега единственият ГМО хибрид на царевица, разрешен за отглеждане на Стария контитент, беше сортът MON 810. Днешното решение е първото одобрение за отглеждане на ГМО култура в ЕС от 12 години насам, отбелязва Ройтерс.