Българските фармацевти в протестна готовност заради приетите на първо четене в парламента законови промени, свързани с продажбата на лекарства чрез вендинг автомати, внесени от „Възраждане“, но подкрепено от ИТН, БСП и други съмнителни ПГ под контрола на Пеевски. От бранша днес ще представят исканията си срещу опита на КОЙ да окупира отново спирките и топ локациите на градове и села с лафки за лекарства тип “дрогерии”. Преди да фалира безславно старата Лафка продаваше талончета за търкане и вестници на топ места със съдействието на общините, а сега ще продава лекарства, дори и такива с рецепти, но без да имат статут на аптеки и фармацевт – консултант.
В обявения брифинг ще участват представители на всички организации в сектора. Те са възмутени, че промените са приети без обсъждане с тях и са сериозно притеснени за опасностите, които виждат, ако законът се приеме в този вид. Според представителите на аптечния сектор ще се влоши достъпът на пациентите до лекарствени продукти и е възможно неконтролирано разпространение на медикаменти без необходимата консултация. Законопроектът предвижда хората да имат денонощен достъп до лекарства без рецепта. По думите им обаче в пленарната зала народни представители открито са заговорили, че предвиждат отпускане на медикаменти и по лекарско предписание чрез вендинг автомати извън територията на аптеката, което би било прецедент, застрашаващ здравето на пациентите. От бранша настояват за преработка на текстовете между двете четения с участието на представители и експерти по снабдяването с лекарства.
Той предвижда държавата да финансира откриването на аптеки и автомати за лекарства в областите, общините и населените места, за които е установен недостиг според националната аптечна карта.
Човешко право не е достъпът до лекарства, а достъпът до фармацевтична грижа, заяви в БНТ Антон Вълев – председател на УС на Националната аптечна камара. Допълни, че лекарството е средство.
„Средство за фармацевтична грижа може да е съвет, може да е лекарство. Правилно трябва да обърнем парадигмата. Хората имат нужда от обгрижване“.
Обгрижването на пациентите не става с машина, категоричен беше Антон Вълев. Показа листовки на медикаменти, в които ясно е записано, че преди употреба на лекарство трябва да се говори с лекар или фармацевт. Как ще говорят с машината, попита той. Предложи следното:
„Преди да се тръгне да се прави каквото и да било законодателство в сферата, който има идея нека да дойде да говори с бранша. Нашите предложения от години са много прости – тотално нов закон за лекарствоснабдяването, който премахва концепцията, че лекарствата са стока, която се продава. Фармацевтът всъщност предоставя фармацевтична грижа и на базата на тази концепция се прави райониране“.
Отрече да има липса на желаещи фармацевти да работят в малките населени места. Проблемът е друг, смята той и той се корени в желанието на общините да плащат на фармацевт минимална заплата.
Пеевски възражда Лафка за лекарства с Възраждане
Схемата на Пеевски, чиято дясна ръка Данчо Цонев – Ментата е двигател на проекта, включва възраждането на търговията на дребно през будки тип Лафка и със съдействието на общините. Вместо предишната стока – вестници, която вече никой не купува, лафките ще предлагат лекарства като тип дрогерия със съдействието на общините, които ще поемат част от разходите и ще дават най-апетитните места. Държавата ще финансира бизнеса и ще плати вендинг машините на собственика. Чистата печалба ще остава за собственика на веригата лафки. Остава и този бизнес да фалира, както стана с предишната злополучна Лафка, която бе печатница за пари.
Аз пък не харесвам леля, но този път и тя е права.
Защо ревът фармацефтите,защото им падат печалбите ли?!Не е ли УЛЕСНЕНИЕ за населените места без АПТЕКИ.Не харесвам Пеевски,НО този път е прав!!!
СТИГА ЛЪЖИ. ЕЙ ГОЛЯМ ИЗМЕКЯР СИ. Аптечната МАФИЯ ли ти плаща. Става дума за селата БЕЗ АПТЕКИ. Смеше плач. Фармацевтите да ходят на село.