Ново кроше от Дондуков 1 към халтавата, но алчна Сглобка. Този път от президентски секретар.
„Отново сме свидетели на един политически спектакъл, чийто сценарий беше описан в онзи запис. Опраскаха МВР, време е да опраскат и службите.“
Това заяви пред Нова тв секретарят на президента по отбрана и сигурност Димитър Стоянов. Думите му бяха по повод не приемането на докладите на шефовете на службите от парламента и идеята да се обединят военното и цивилното разузнаване.
„Това не е първия случай, в който парламентът не приема доклад, през 2013 г. доклад не беше приет и за състоянието на българската армия и тогава никой не подаде оставка. Негласуването на доклада означава гласуване на вот на недоверие на правителството на Кирил Петков, което е трябвало да поставя задачи на службите“, постави диагнозата си Стоянов.
Дясната ръка на Радев подчерта, че не е казал, че президентът не би освободил шефовете на службите, но трябвало да се видят мотивите. „Няма как да бъдат сменяни през три месеца, ние направихме смените след ясно разписани мотиви, но в момента виждаме политическо говорене и политическа смяна“, смята Стоянов.
Според него, ако те бъдат сменени без подписа на президента, това водело до 2013 г., когато парламентът избра Пеевски за шеф на ДАНС.
За кадровата чистка в службите Радев разкърти Сглобката: “Срещу Посолството ли тръгват?”
Идеите на ПП и ДБ предвиждат с поправки в законите да се обединят военното и цивилното разузнаване. Това ще позволи да бъдат сменени и шефовете на двете служби, които бяха назначени по времето на служебния кабинет и за които се изисква подпис на президента. Промените предвиждат правителство да предлага шефовете на службите не на президента, а на парламента, където да има публично изслушване на кандидатите.
„Изпълнителната власт в лицето на Министерския съвет носи отговорността за осигуряване на реда и сигурността в страната и тя трябва да има възможността да си осигури инструментариума за това. Изключително важно е в тези отношения доверието между премиер, правителство и шефовете на службите. Ако това доверие го няма – не може да се върши ефективно работа. А в случая мнозинството казва, че няма доверие на тези служби“, заяви оред Нова ТВ Атанас Атанасов, бившо ченге и депутат от ПП/ДБ-ДСБ, на въпрос не е ли опасно мнозинството в НС да избира щефовете на службите. Според него трябва да се следва примера на Германия, където има единна служба за разузнаване. „За съжаление нашите служби често се занимават с това да се разузнават една друга. Имало е случаи по един и същи въпрос двете разузнавателни служби да имат различни гледни точки“, добави Атанасов.