Проектът на дебютанта като режисьор Ники Илиев „Чужденецът“ будеше интерес още от самото си обявяване –
дали заради типичния български скептицизъм, че човек може просто-така да си прескача между звената (в случая – модел, телевизионер, актьор, пък сега и сценарист и водещ), дали заради страха на киноманите, че рано или късно слаб бг филм ще прекъсне свежарската серия от комедии (след доста вдигналите летвата напоследък „Операция Шменти-Капели“ и „Корпус за бързо реагиране“), или пък заради донякъде изненадващото участие на суперзвездата Кристоф Ламбер (освен Мики Манойлович в „Светът е голям и спасение дебне отвсякъде“, Томас Арана и Алън Форд от „Мисия Лондон“ и Летисия Каста от „Островът“ като че ли други големи звезди не са играли в наши продукции в последните години).
Така или иначе – „Чужденецът“ се оказа 100-минутно приключение от абсурдни случки и обрати, култови персонажи, страхотни лафчета и приятен хумор, обединени в цялостна история от един французин романтик (Любомир Ковачев), който пристига да работи в България.
Пристига, пристига, но едва дошъл и вече се влюбва в очарователните сини очи на момиче от гоцеделчевското село Лещен (Саня Борисова, която просто разбива с югозападния диалект на героинята си!)
Какво да се прави, знаете си ги французите – милият влюбен Жерар директно скача в колата и тръгва по селата да търси новата си изгора, само че вместо да намери търсената Магдалена от Лещен, попада на Магдалена от Лещник, сдушава се с баща ѝ и брат ѝ, напиват се заедно, става сакатлък… Ситуацията обаче се обърква до неузнаваемост, когато открива истинската Магдалена, а фамилията от Лещник го следва по петите и напада с пушка и балтия смъртните си врагове от съседното село Лещен. И така – мътна и кървава, ред сълзи, ред сополи на хубавото Магде и Жерар се отказва от България, за да се върне във Франция.
Някъде тук всъщност започва и същинският филм – с искрена любов, изпепеляваща страст, малко екшън, малко мъдри приказки, търсене, намиране, конкуренция на всякакви нива и… в крайна сметка една история в задънена улица – като всеки истински любовен триъгълник.
Французин в България, селянин в Париж (в ролята е Валентин Гошев, а това е персонаж, който направо те убива с натуралистичността си – и неминуемо те подсеща за великата фраза „Булгар-Булгар“), софиянец в село Лещен и междуселска вражда? Не е шега работа да комбинираш успешно всички тези елементи, да ги обединиш в добра история, да я посипеш със свеж хумор и за капак да събереш някои от най-приятните млади и не толкова млади актьори у нас в един филм.
Като че ли и не изглежда задача, с която би се заел дебютант на режисьорското място –
но Ники Илиев се нагърби с нея, изпълни я успешно и успя да разсмее пълна зала с журналисти на медийната прожекция – гаранция, че ще успее да го направи и със зрителите от цяла България!
В „Чужденецът“ участват Любомир Ковачев, Саня Борисова, Ники Илиев, Елен Котева, Валентин Гошев, Асен Блатечки и френските звезди Катрин Готие и Кристоф Ламбер. Оператор е Григор Кумитски.
Официалната премиера на „Чужденецът“ е на 14 сряда, като по холивудски модел преди прожекцията по червения килим ще минат основните фигури, направили проекта реалност.
По кината пък заглавието ще се завърти от 16 март, петък.