Новата циганска партия Ново начало на Делян Пеевски може да си има главен прокурор и без да влиза в парламента или в изпълнителната власт. Дали ромите ще (про)дадат гласа си за Новото начало няма никакво значение, ако удобният за Пеевски ВСС му “назначи” личен главен прокурор само с гласовете на 13 кадровици с отдавна изтекъл мандат и напълно готови да осребрят като за последно.
Преди да размрази процедурата за избор на нов главен прокурор, Прокурорската колегия ще трябва да промени правилата за този избор. Те трябва да бъдат съобразени с промените в Закона за съдебната власт, които Конституционният съд остави в сила. Те предвиждат главен прокурор да си избира и съответно предсрочно освобождава с 13 гласа от 25 члена на ВСС, вместо досегашните 17 гласа от членовете на Съвета. Според източниците на БНТ прокурорската колегия не е предвидила други съществени промени в правилата, освен само технически такива.
Втора точка от дневния ред на заседанието в понеделник е размразяването на процедурата, която вече беше открита след отстраняването от поста на Иван Гешев, но след това замразена, докато КС се произнесе, първо по промените в Закона за съдебната власт, а след това и по промените в Конституцията. Така, ако в понеделник прокурорската колегия вземе решение, че процедурата по избор започва отново, то на следващите 4 поредни заседания ще могат да се издигат кандидати. Право да издигат кандидатури имат минимум трима членове на прокурорската колегия, както и правосъдния министър.
След приемането на Конституцията през 1991 г. до момента правосъден министър не се е възползвал от правото да издига кандидатура както за главен прокурор, така и за председатели на ВКС и ВАС. Не се очаква и сега Мария Павлова, която е служебен министър, да предложи кандидат за главен прокурор. При стартиране на процедура в понеделник и ежеседмични заседания на прокурорската колегия, тогава в средата на октомври ще е ясно, които кандидатите за нов главен прокурор.
Като трета точка от дневния ред в понеделник, прокурорската колегия ще приеме и времеви график за провеждане на процедурата за главен прокурор. В него ще стане ясно в какъв срок, след като приключи издигането на кандидатури, кандидатите трябва да представят своите концепции за развитието на прокуратурата през 7-годишния им мандат.
Според чл.73, ал.5 от Закона за съдебната власт срокът за представяне на концепции е 14-дневен. Очаква се този срок да изтече най-късно в края на месец октомври. Прокурорската колегия ще определи и дата, до която професионални организации, НПО в областта на правото и защитата на правата на човека, научната общност и други обществени организации ще могат да изразят становища по кандидатурите, както и да поставят писмени въпроси към кандидатите. В срок до 14 дни преди изслушването и гласуването на кандидатите за главен прокурор, Комисията по атестирането и конкурсите и Комисията по професионална етика към Прокурорската колегия на ВСС ще трябва да предоставят докладите си за професионалните, нравствените и етичните качества на кандидатите. Според източници на „По света и у нас“ във времевия график от Прокурорската колегия на ВСС предвиждат изслушването на кандидатите и избора на нов главен прокурор да се състои на 16 януари 2025 г.
В момента Висшият съдебен съвет освен с изтекъл мандат е и с непълен състав. Съветът се състои от 25 члена, но в момента има 21. На мястото на подалите оставка Боряна Димитрова и Красимир Шекерджиев Общото събрание на съдиите не успя да избере нови членове. От квотата на прокурорите Съвета напусна Даниела Машева, която стана зам. главен прокурор в мандата на Иван Гешев. На нейно място Общото събрание на прокурорите избра Евгени Иванов. Пламена Цветанова от квотата на НС също стана заместник на Гешев. На нейно място обаче парламентът не е избрал нов член. От състава на прокурорската колегия отпадна и Иван Гешев след като беше освободен от поста главен прокурор, а и.ф. Борислав Сарафов не е член по право. Така съдийската колегия се състои от 12, вместо 14 члена, а прокурорската от 9, вместо 11 члена. Независимо, че съставът на ВСС не е пълен, това не променя изискването по закон, минимум 13 гласа за избор на главен прокурор.
Гласовете, необходими на сегашния властелин на ВСС Делян Пеевски, са осигурени. Очевидно е, че той ще направи дързък опит да си избере главен прокурор, докато безвластието в държавата продължава и след поредните парламентарни избори. Ще му съдейства ли другият властелин на Съвета Бойко Борисов, който вече един път отърва ареста от друг “негов” главен прокурор?
Тоя път Доган ще заколи Прасето! Всички си точат ножовете за рязане на свинската глава.
Първо избор на нелигитимния ВСС. После главен прокурор. Такъв е законът. Шиши да се завре крадените пари в свинския задник!
Ха, че Шиши ако не може да осигури 13 гласа с добро или с лошо, за какво изобщо е жив?
Днес Тиквата ясно даде да се разбере, че няма да се намесва в тоя казус и няма да помага на лаещите простоидиоти.Той твърдо пасува и търпеливо чака Шиши да довърши агент Сава и тогава след изборите да чакат новите, защото и сега няма да има кабинет.Тъй че Шиши ще има главен прокурор, защото му е нужен във войната с путинската подлога мунчо , дерибеите и шарлатаните.