В днешно време търговията с виртуална валута и акции онлайн е силно развита и много хора правят успешни инвестиции на пазара, които им носят завидни печалби. Тези финансови дивиденти се считат за доход, подлежащ на облагане, според Законодателството на България.
Законът задължава подаването на декларация и изплащане на дължим данък за търгуване с акции на борсата. Екипът на Nula.bg споделя актуална информация относно декларирането на дохода при този тип печалба и дава необходими насоки за начинаещи в този тип търговска дейност.
Защо този тип сделки са облагаеми с данък?
Спрямо Закона за данъците върху доходите на физически лица, реализираната печалба от продажба на акция се причислява към останалите видове търговска дейност и се зачита като облагаем доход. Сумата, която следва да подлежи на данъчно облагане е нетната – тази, която е получена след приспадането на загубите, получени от същата дейност. Засягат се сключените сделки, които са извършени за конкретната година. В случай че лицето получава облаги, които не са парични, те също се включват към продажната цена.
За да бъде изчислена тя, се приспадат разходите за придобиване. Това се случва само при налично обстоятелство, че има доказателство за паричното изражение. Ако нямате такова, цената на придобиване се равнява на нула и на облагане подлежи цялата сума.
Важни обстоятелства, които трябва да вземете под внимание при търговия с акции:
-
ако сте реализирали загуби за текущата година, те няма да повлияят на финансовия резултат за следващата;
-
разходите, вложени в такси и комисионни по сделките, не се причисляват към загубата и не служат за приспадане на общата сума;
-
при този тип търговия няма законово признати разходи, които да облекчат сумата за облагане;
-
замяната също се декларира;
-
ако търговската дейност с акции се извършва от юридическо лице, тези обстоятелства имат значение за определянето на финансовия резултат на предприятието.
Как се извършва декларирането на дохода от продажба на позиции?
Декларирането на продажбата на този тип активи се извършва по стандартен начин – чрез подаване на годишна данъчна декларация по ЗДДФЛ. Срокът за нейното подаване е до 30 април на следващата година и не по-рано от 11 януари.
Данъчната ставка, която е определена от ЗКПО (Закон за корпоративното подоходно облагане), се равнява на 15 %.
Ако лицето участва в търговия на чуждестранни пазари за финансови инструменти, следва да посочи обстоятелството в годишната си декларация, а сумата за тях следва да бъде внесена до 31 декември.