Украинското слънчогледово и житно зърно е извън нормите на ЕС. То се изнася за консумация предимно за страни от Африка и Третия свят, за да компенсира недостига на храна и да бори перманетния глад. Нормите на пестициди и ГМО в него нямат нищо общо с европейските. Има сериозни твърдения, че зърното от Украйна е токсично заради използването на касетъчни бомби във войнатв и от двете страни. Най-лошото е, че качественото българско зърно ще отива в богатите европейски страни като Италия, Испания, Германия и Франция, а евтиното и много по-нездравословно украинско зърно ще го замести в продуктите за трапезата на болните и бедни българи. Това е замисълът на проамериканските соросоидни проксита от Продължаваме Промяната. Безродниците не се спират пред нищо, за да угодят на господарите си от задкулисието, дори с цената да доунищожат българския народ. Дори Полша, която е най-верният съюзник на САЩ и съсед на Украйна, категорично отказва внос на украинското зърно. Поляците да земеделска държава и добре знаят за какво иде реч.
Премиерът Николай Денков защити предложението за отпадане на забраната за внос за украинско зърно в България след 15 септември.
В началото на днешното правителствено заседание министър-председателят коментира, че освобождаването на вноса от Украйна ще намали цените на основните хранителни стоки и инфлацията у нас, което ще подпомогне хората с най-ниски доходи и ще увеличи приходите в бюджета от внос и износ.
Ето цялото изявление на Николай Денков, предадено чрез БТА:
По думите на министър-председателя горещата тема е забраната за внос на зърно от Украйна в някои европейски държави. Има две гледни точки – на зърнопроизводителите, които искат забраната да продължи и обвиняват правителството в „липса на каквато и да било държавна подкрепа за сектора“. Втората гледна точка, каза Денков, е на правителството, което има грижата да осигури по-ниски цени на хранителните стоки и на фуражите, по-ниска инфлация, повече постъпления в бюджета от внос и износ без да се помпа инфлацията и подкрепа на засегнатите зърнопроизводители. Нека бъде ясно – освобождаването на вноса от Украйна ще намали цените на основните хранителни стоки, ще намали инфлацията, което ще подпомогне хората с ниски доходи, ще увеличи приходите в бюджета от внос и износ, заяви премиерът.
Той каза, че досега за 2023 г. пропуснатите ползи за бюджета от внос и износ са 146 млн. лв., които биха могли да се използват за образование, здравеопазване, култура, или за подпомагане на земеделския сектор. Тези средства ще осигурят работата на заводи за рафинирано олио и биодизел, които работят за българските и чуждите пазари.
Затова смятаме за правилно вносът от Украйна да бъде освободен като за тази година са изплатени предвидените за изплащане към земеделските производители около 2 млрд. лв. от субсидии и помощи, каза Николай Денков. Той е изненадан, че „сектор, който получава 2 млрд. лв. за година, може да твърди, че липсва каквато и да е държавна подкрепа“. От тези 2 млрд. лв. 890 млн. лв. са от Държавен фонд „Земеделие“ по европейска линия, 388 млн. лв. от Държавен фонд „Земеделие“ от държавния бюджет, които са отделени, така че да отидат за подкрепа на земеделските производители, отделно 390 млн. лв. от централния бюджет и 290 млн. лв. от бюджета на Министерството на земеделието и храните. Твърдението, че държавата няма грижа за сектора е невярно. Добре е и секторът да има грижа за държавата, когато формулира своите искания, коментира премиерът.
Същата теза разви в задочен спор със земеделския министър и един от съпредседателите на Промяната Кирил Петков.
„Слагаме на кантара цената на храните срещу интересите на един сектор, който обаче продължава да бъде много подпомаган. Много по-важно за нас в момента е инфлацията на храните за всички 7 милиона българи“.