Срещите дори били няколко, пише сайтът на Валерия Велева Епицентър. Провеждали се в стаята на попа, а не при девиците и при игуменката Гавраила. Малката подробност е, че Денков бе проекто премиер само на ПП и ДБ и чак манастирската Сглобка с ГЕРБ го направи реално такъв. Дали академикът по балончетата и газировките е оставил дарение за кухнята за бедни на сестрите за Божията милост, по която стана премиер, историята мълчи по въпроса.


За първи път днес и министър-председателят Николай Денков призна за срещата в Самоковския манастир между Бориов, Петков и Василев, направена с логистичното съдействие на Алексей Петров, на която са били очертани основните параменти на бъдещото управлението.
В хода на дебата за действията на властта по предоляване на щетите от наводнениято но Южното Черноморие депутатът Станислав Балабанов от ИТН попита Денков кой го е посочил за поста.
„След като казвате, че нямате никаква представа как тази сглобка е създадена в един девически манастир, че нямате представа кой Ви е поставил за министър-председател и как е направено правителството – ами Вие нямате представа и как се управлява държавата“, каза депутатът на Слави Трифонов.
На свой ред Денков заяви, че е бил номиниран за поста още в предходния парламент:
„Само да припомня един исторически факт. В смисъл – не е исторически, но е факт. Айде така ще го кажем. Аз бях номиниран за министър-председател в предишното Народно събрание – преди срещата в манастира.“
Това е първият път, в който Денков признава, че е знаел за срещата в девическия манастир. Миналата седмица той отрече Алексей Петров да е участвал в преговорите за кабинета, но не коментира дали те са се провели по негова инициатива, нито къде и кога са се случвали.
По информация на Епицентър.бг срещите на Триото в Самоковския манастир са били не една, както досега се говори, а няколко.
Борисов, Петков, Василев са провели дълги разговори в „стаичката на попа“, докато преодолеят противоречията си и сглобят правителството. Изборът на Самоковския манастир като място за помирение бил лично на Кирил Петков.
По-рано днес съпредседателят на ПП Кирил Петков отказа изобщо да отговаря на въпроси, свързани с ролята на Алексей Петров за съставянето на кабинета.
Ето още информация за духовната обител, станала и политически фактор покрай сдобряването на Кирчо и Бойко и раждането на Сглобката.

Девическият манастир в Самоков станал един от огнищата на образованието. След Освобождението манастирът продължил да се издържа със сукнарство. С прочутата бяла аба, изработвана в манастира, монахините са участвали в Международното изложение в Лиеж през 1905 година и в Изложението на балканските държави в Лондон 1907 година, както и в Първото българско земеделско промишлено изложение в Пловдив през 1892 година. Грамотите, получени тогава, могат да се видят в днешната магерница – присъединената към комплекса на манастира Хаджистамова къща.
Един от манастирските трактове предлага подслон на гости. Продължавайки традициите на благотворителност, монахините поддържат кухня за бедни и пословичното им гостоприемство привлича много поклонници и посетители.
Девическият манастир е живото свидетелство за духа и атмосферата на възрожденския Самоков, единственият запазен в града автентичен комплекс от сгради и градини, тишина и уют. Превратностите на историята сякаш са го подминавали през неговото двеста годишно съществуване.
Днес (2007 г.) девическият манастир „Покров Богородичен“ в Самоков продължава да бъде действащ манастир, ръководен вещо от игумения Гавриила.